Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna FORUM BOTANICZNE
Dla tych, którzy lubią zielone

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ponowne kwitnienie roślin

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
RyszrdG
Roślina rzadka

PostWysłany: Czw Paź 20, 2011 12:51    Temat postu: Ponowne kwitnienie roślin Odpowiedz z cytatem

Dość często spotykam kwitnące kasztanowce jesienią i nie wiem czy znalazłem wyjaśnienie że zaatakowane drzewo przez Cameraria ohridella traci liście i formie obronnej ponownie kwitnie.

Jednak dla tej rośliny nie mam takiego wyjaśnienia była cała nie uszkodzona.
Winobluszcz zaroślowy Parthenocissus inserata

Od czego to zależy?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Reklama

Wysłany: Czw Paź 20, 2011 12:51    Temat postu:

Powrót do góry
Karolina
Storczyk

PostWysłany: Czw Paź 20, 2011 16:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo ciekawa obserwacja :)
Jest dokładnie tak jak piszesz. Ta jedność przyrody jest zaskakująca - każdy kto utraci równowagę zaczyna świrować. Szrotówek jest naprawdę paskudnym i ekspansywnym pasożytem. Zaatakowany kasztanowiec traci liście i znów zakwita, tylko że pora jest zupełnie nieodpowiednia.
A winobluszcz, może został przycięty i dlatego znów zakwitł?
RyszrdG
Roślina rzadka

PostWysłany: Czw Paź 20, 2011 17:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuje bardzo za informacje!!!

Winobluszcz porasta tutejsze lasy i fragmenty lasu rzeczywiście ciekawie wyglądają zazwyczaj jak jesienią liście poczerwienieją. Jeśli już to może coś tam odłamał się podczas silnych wiatrów ale prawdą mówiąc nie widziałem tam suchych pędów i to mnie najbardziej zdziwiło. Kwiaty były na kilku gałęziach zwisających z drzewa.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
administrator
Storczyk

PostWysłany: Czw Paź 20, 2011 20:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Winobluszcz w lasach? Niedobrze...
Wiele roślin zakwita wielokrotnie w ciągu sezonu, zwłaszcza jeśli przez długi okres jest ciepło. Stokrotki we wrześniu to norma (są koszone, więc uszkadzane), a dziś widziałem kwitnącego rozchodnika. Tak jak piszecie, sytuacja dotyczy głównie roślin wcześniej uszkodzonych i bylin - tak mi się wydaje.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
RyszrdG
Roślina rzadka

PostWysłany: Czw Paź 20, 2011 21:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To są pozostałości lasu który był wycinany pod zakłady pracy i osiedla. W Stalowej Woli jest 3 takie nieduże lasy oprócz tych poza miastem. Jest w nich dużo roślin nasadzonych w latach 1950 - 1965. Winobluszcz rośnie w dwóch z nich, oprócz tego jest tam dąb czerwony, czeremcha amerykańska irgi i róże. Przy pomocy ptactwa (Sójek) dąb czerwony jest rozniesiony po całej okolicy do kilku kilometrów w głąb lasu. Nie wiem po co ale są mi znane dwie leśne szkółki które zostały pozostawione bez opieki dębu czerwonego i czeremchy amerykańskiej.
W dwóch skrawkach śródmiejskich lasu w których rośnie winobluszcz występują smardz stożkowy, przynajmniej dwie odmiany gwiazdoszy potrójny i frędzelkowaty, barłóweczki a także widziałem pomocnik baldaszkowy, obecnie nie mogę na niego natrafić by zrobić fotkę. Następną plagą tych lasów to śmiecie i miejsca po biesiadach pijackich z ogniskami włącznie nie mówiąc o przyniesionych tu starych meblach. Młodzi co jakiś czas budują tu skocznie dla rowerów i motorów. Nie ma jak tej plagi zwalczyć.
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Czw Paź 20, 2011 21:05    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: