Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna FORUM BOTANICZNE
Dla tych, którzy lubią zielone

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Co to za roślina?
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 85, 86, 87 ... 98, 99, 100  Następny

Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Biegac
Roślina zagrożona

PostWysłany: Sob Maj 18, 2013 14:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co to za roślina?
http://imageshack.us/g/20/dsc0076xhi.jpg/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Sob Maj 18, 2013 14:10    Temat postu:

Powrót do góry
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Sob Maj 18, 2013 16:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Biegac napisał:
Co to za roślina?
http://imageshack.us/g/20/dsc0076xhi.jpg/
Ajuga reptans
Kolega/koleżanka tworzy zielnik? Bo mam wrażenie, że "odwalamy" za niego/nią pracę domową? Rolling Eyes
Powrót do góry
Biegac
Roślina zagrożona

PostWysłany: Nie Maj 19, 2013 06:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie, kolega nie tworzy zielnika, ale ponieważ teraz częściej chodzę do lasu, a moja wiedza jest znikoma to chcę się czegoś dowiedzieć.

P.S. Myślałem, że forum służy do zadawania pytań.
Powrót do góry
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Nie Maj 19, 2013 09:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Biegac napisał:
Nie, kolega nie tworzy zielnika, ale ponieważ teraz częściej chodzę do lasu, a moja wiedza jest znikoma to chcę się czegoś dowiedzieć.
P.S. Myślałem, że forum służy do zadawania pytań.
Spokojnie! Oczywiście, że forum służy także do zadawania pytań - ale przede wszystkim służy lepszemu poznaniu flory krajowej i zagranicznej. Dlatego, jeżeli kolega chce lepiej poznać otaczający nas świat roślin, na pewno mu w tym pomożemy - proszę mnie źle nie zrozumieć. Proszę jednak pamiętać, iż roślin nie oznacza sie na podstawie ogólnego wyglądu - do tego potrzebne są szczegóły budowy poszczególnych organów - kwiatów, liści, łodyg itp. Prezentowane do tej pory zdjęcia wyglądały jak materiał do zielnika - a uważam, że "odwalanie" za kogoś roboty, jest wysoce niepedagogiczne! Wink Jeśli od początku "idziemy na łatwiznę", to później nawyk kombinowania wchodzi nam w krew - i rośnie nam rzesza kombinatorów - dyplomowanych ignorantów niepotrafiących rozwiązać podstawowych problemów Wink
Tak więc bardzo proszę sie nie zrażać i dalej zadawać pytania - pamiętając, aby zdjęcia roślin do oznaczenia prezentowały nie tylko wygląd całej rośliny, ale także jej poszczególnych organów - kwiatów, liści, łodyg itp.
Pozdrawiam Smile
Powrót do góry
Biegac
Roślina zagrożona

PostWysłany: Nie Maj 19, 2013 11:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy zdjęcia poniżej przedstawiają skrzyp polny czy skrzyp błotny, bo z tego co wiem to ten 2 jest trujący. Jak odróżnić je od siebie?
http://imageshack.us/g/46/dsc0017jb.jpg/

P.S. Jeśli w przyszłości zdjęcia, które wrzucam będą jakoś źle zrobione, albo będzie z nimi coś nie tak, to proszę zwrócić uwagę.
Powrót do góry
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Nie Maj 19, 2013 16:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Biegac napisał:
Czy zdjęcia poniżej przedstawiają skrzyp polny czy skrzyp błotny, bo z tego co wiem to ten 2 jest trujący. Jak odróżnić je od siebie?
Ze skrzypami sprawa nie jest prosta. Nie da się ich zbytnio odróżnić tylko na podstawie ogólnego wyglądu (tylko kilka gatunków posiada tak charakterystyczny wygląd, iż można je rozpoznać na pierwszy rzut oka). Ten ze zdjęć raczej nie jest skrzypem błotnym. Jednak aby móc oznaczyć gatunek potrzebne będą zdjęcia pokazujące szczegóły budowy łodygi.
Biegac napisał:
P.S. Jeśli w przyszłości zdjęcia, które wrzucam będą jakoś źle zrobione, albo będzie z nimi coś nie tak, to proszę zwrócić uwagę.
No i właśnie tutaj potrzebne będą zdjęcia pokazujące:
- budowę łodygi - ze szczególnym uwzględnieniem węzłów. Ilość i wygląd ząbków w węzłach jest jedną z cech, w oparciu o które można dokonać oznaczenia gatunku. Dobrze byłoby, aby pokazać także morfologię międzywęźli - czy łodyga jest gładka, czy bruzdkowana - i w jakim stopniu.
- bardzo pomocny byłby także widok pokazujący przekrój przez łodygę - wielkość i anatomia kanału centralnego jest ważną cechą diagnostyczną, w oparciu o która można oznaczać skrzypy.
- przydałaby się też informacja, czy pędy zarodnionośne występują wraz z płonnymi, czy oddzielnie.
Powrót do góry
Biegac
Roślina zagrożona

PostWysłany: Pon Maj 20, 2013 18:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W oparciu o powyższe wytyczne wykonałem następujące zdjęcia:
http://imageshack.us/gal.php?id=q5qsks_myZyqlabc4qHQ3OCT
Ilość ząbków: 14

niccolai napisał:
przydałaby się też informacja, czy pędy zarodnionośne występują wraz z płonnymi, czy oddzielnie.

Nie wiem co to są pędy zarodnionośne i płonne.
Powrót do góry
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Pon Maj 20, 2013 19:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Biegac napisał:

Nie wiem co to są pędy zarodnionośne i płonne.

W uproszczeniu:
Pędy zarodnionośne są brązowe, na szczycie mają zgrubienie - kłos wytwarzający zarodniki. Tworzą się z podziemnych kłączy zwykle wczesną wiosną i po wytworzeniu zarodników zamierają.
Pędy płonne skrzypu asymilują, więc są zielone (taka jakby zielona choineczka).
U niektórych gatunków na jednym pędzie jest kłos zarodnionośny, który później przekształca się w asymilujący pęd zielony (choineczkę).
Powrót do góry
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Wto Maj 21, 2013 07:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Biegac napisał:
W oparciu o powyższe wytyczne wykonałem następujące zdjęcia[...]
Ilość ząbków: 14
Teraz znacznie lepiej Wink Skąpość informacji nie pozwala mi być 100% pewnym oznaczenia, więc powiem tylko, iż temu skrzypowi najbliżej (jak się wydaje) do skrzypu polnego (Equisetum arvense). Tutaj bardzo pomocny byłby przekrój poprzeczny przez łodygę - przekrój podłużny niewiele mówi o anatomii łodygi i kanału centralnego - a to bardzo istotna cecha! Jeśli rośliny na przekroju wyglądają tak:

- to jest to skrzyp polny.
Jeśli przekrój przez łodygę wygląda inaczej, zamieść zdjęcie, będziemy szukać dalej Wink

Ostatnio zmieniony przez niccolai dnia Wto Maj 21, 2013 08:53, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Biegac
Roślina zagrożona

PostWysłany: Wto Maj 21, 2013 08:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem dlaczego, ale zdjęcie, które dałeś nie zostaje wyświetlane. Co do przekroju poprzecznego to zdjęcie wrzucę jutro, bo stary skrzyp już zesechł.

P.S. Jeśli mógłbyś to wypunktuj wszystkie różnicę między skrzypem polnym a błotnym, albo wrzuć link, gdyż chciałbym samemu umieć je rozróżnić.
Powrót do góry
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Wto Maj 21, 2013 09:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Biegac napisał:
Nie wiem dlaczego, ale zdjęcie, które dałeś nie zostaje wyświetlane. Co do przekroju poprzecznego to zdjęcie wrzucę jutro, bo stary skrzyp już zesechł.
P.S. Jeśli mógłbyś to wypunktuj wszystkie różnicę między skrzypem polnym a błotnym, albo wrzuć link, gdyż chciałbym samemu umieć je rozróżnić.
Już dokonałem stosownej korekty - tak się czasem dzieje, gdy stosuje się odnośniki do zewnętrznych serwerów. Jak wrócę do domu, to przygotuję stosowną notkę o obu skrzypach. Generalnie skrzyp błotny ma nieco gładszą łodygę (słabiej żeberkowaną - nie mylić z szorstkością), mniej ząbków w pochwach liściowych i nieco inny przekrój przez łodygę. Ważną cechą pozwalającą odróżnić skrzyp błotny od polnego jest to, iż pierwsze międzywęźla pędów bocznych (gałązek odchodzących od pędu głównego) są zauważalnie krótsze od pozostałych i krótsze od pochew liściowych pędu głównego ("ząbki" na łodydze) - u skrzypu polnego wszystkie międzywęźla pędów bocznych są mniej więcej równej długości (mogą być coraz krótsze począwszy od łodygi ku końcom) i są dłuższe niż pochwa łodygowa. Bardzo ważną cechą przy zbiorze materiału zielarskiego jest obecność strobili (kłosów zarodnionośnych) na pędach. U skrzypu błotnego pędy zarodnionośne i wegetatywne (płonne) są bardzo podobne i różnią się właściwie tylko brakiem lub obecnością strobili. Jeśli więc zauważysz skrzyp posiadający takie twory na pędach:

zawsze rezygnuj ze zbioru! Skrzyp błotny występuje w miejscach podmokłych, bagiennych - dlatego bezpieczniej jest zbierać skrzypy rosnące w miejscach suchych (im suszej, tym większa pewność, iż rosnący tam skrzyp, to skrzyp polny Wink ).
PAMIĘTAJ TAKŻE, że pozostałe skrzypy również są toksyczne, jeśli spożywa się je w nadmiarze!

Ostatnio zmieniony przez niccolai dnia Pią Maj 24, 2013 12:43, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Wto Maj 21, 2013 22:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Biegac napisał:
Jeśli mógłbyś to wypunktuj wszystkie różnicę między skrzypem polnym a błotnym, albo wrzuć link, gdyż chciałbym samemu umieć je rozróżnić.

Zgodnie z obietnicą przedstawiam podstawowe cechy pozwalające odróżnić skrzyp polny od skrzypu błotnego.

SKRZYP POLNY:
- pędy płodne i płonne występują oddzielnie i różnią się wyglądem. Pędy płodne są nierozgałęzione, bezzieleniowe - jasnobrązowe i pojawiają się wczesną wiosną - na długo przed pojawieniem się pędów wegetatywnych (płonnych).
- najniższe człony pędów bocznych nie krótsze (zwykle dłuższe) niż pochwa łodygowa z której wyrasta pęd boczny.
- pochwy liściowe pędu głównego w postaci (6)10 - 12(18 ) ząbków, wąsko biało obrzeżonych.
- pędy boczne z wyraźnym rdzeniem i odstającymi ząbkami pochew, pochwa nasadowa żółtawa
- kanał centralny pędu głównego zajmuje ok. 1/3 średnicy pędu, kanały boczne wyraźnie mniejsze

SKRZYP BŁOTNY:
- pędy generatywne (płodne) pojawiają się zwykle wraz z pędami wegetatywnymi (płonnymi) i są do siebie bardzo podobne. Pędy płodne są słabiej rozgałęzione i posiadają kłosy zarodnionośne (strobile).
- najniższy człon bocznych gałązek wyraźnie krótszy, niż pochwa łodygowa z której wyrasta pęd boczny.
- pochwy łodygowe z (4)7 - 8(10) ząbkami, szeroko biało obrzeżonymi
- pędy boczne puste z przylegającymi ząbkami pochew, pochwa nasadowa ciemna - ciemnobrązowa do czarnej
- kanał centralny pędu głównego zajmuje ok. 1/3 jego średnicy, kanały boczne nie mniejsze od kanału centralnego.

Ostatnio zmieniony przez niccolai dnia Pią Maj 24, 2013 12:44, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Biegac
Roślina zagrożona

PostWysłany: Sro Maj 22, 2013 15:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podrzucam zdjęcia z przekroju poprzecznego łodygi, ale mam tak słaby aparat, że nie wiem czy to coś pomoże.
http://imageshack.us/g/197/dsc0202fd.jpg/
Próbowałem określić skrzyp na podstawie wytycznych i wyszło mi tak:
- po pędach płonnych i płodnych nie mogę ustalić bo ich nie ma
- pierwsze międzywęźle pędów bocznych jest troszkę większy nich pochwa liściowa na pędzie głównym
- kanał centralny pędu głównego jest większy od kanału bocznego, liczyłem ilość kanałów bocznych i jest ich 8
- w przypadku mojego skrzypu wydaje mi się, że pochwa nasadowa jest zielonawa, więc nie pasuje ani do polnego(nasada żółtawa, albo biała ) ani do błotnego(nasada czarna)

Togo nie rozumiem
Cytat:
-pochwy liściowe pędu głównego w postaci (6)10 - 12(18 ) ząbków, wąsko biało obrzeżonych.
- pędy boczne z wyraźnym rdzeniem i odstającymi ząbkami pochew

Cytat:
- pędy boczne puste z przylegającymi ząbkami pochew
Powrót do góry
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Sro Maj 22, 2013 22:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nazbierało nam się informacji więc trochę to ogarnijmy i podsumujmy Smile

Biegac napisał:
Podrzucam zdjęcia z przekroju poprzecznego łodygi, ale mam tak słaby aparat, że nie wiem czy to coś pomoże.
No i niestety niewiele pomoże - jedno zdjęcie w ogóle się nie otwiera, a drugie niezbyt ostre - więc niewiele wnosi. Z tego co widać kanały boczne są zdecydowanie mniejsze niż kanał centralny - ale pewności nie mam. Skoro borykamy się z problemami technicznymi może jesteś w stanie określić, czy przekrój przez łodygę wygląda tak, jak na którymś ze zdjęć, czy może jeszcze inaczej:

1)
2)

Biegac napisał:
Próbowałem określić skrzyp na podstawie wytycznych i wyszło mi tak:
- po pędach płonnych i płodnych nie mogę ustalić bo ich nie ma
Rozumiem, że nie ma pędów generatywnych (płodnych) - bo płonne zamieszczone są na zdjęciach Wink
To by przemawiało za skrzypem polnym.

Biegac napisał:
- pierwsze międzywęźle pędów bocznych jest troszkę większy nich pochwa liściowa na pędzie głównym
- kanał centralny pędu głównego jest większy od kanału bocznego, liczyłem ilość kanałów bocznych i jest ich 8
- w przypadku mojego skrzypu wydaje mi się, że pochwa nasadowa jest zielonawa, więc nie pasuje ani do polnego(nasada żółtawa, albo biała ) ani do błotnego(nasada czarna)
Wszystkie wymienione cechy także wskazują więc na skrzyp polny. Z tą barwą nasadowej części członów to bywa różnie - jest ona zależna od stopnia rozwoju osobnika i warunków w jakich rośnie roślina. Pochwy skrzypu polnego mogą mieć kolor jasnozielony - zbliżony do koloru pędów.

Biegac napisał:
Togo nie rozumiem
Liście u skrzypów są mocno zredukowane i przyjmują postać drobnych, zębatych tworów osadzonych okółkowo w węzłach łodygi. Dodatkowo zrastają sie one w dolnej części tworząc błoniasty twór obejmujący łodygę określany jako pochwa liściowa. W zależności od ilości listków w pochwie liczy sobie ona odpowiednią ilość ząbków - czyli ostro zakończonych końcówek liści. Końcówki te mają różną barwę u różnych gatunków - co jest pomocną cechą przy ich oznaczaniu. Ząbki mogą ściśle przylegać do łodygi lub od niej odstawać - co także może być ważną cechą diagnostyczną.

Cytat:
-pochwy liściowe pędu głównego w postaci (6)10 - 12(18 ) ząbków, wąsko biało obrzeżonych.
- pędy boczne z wyraźnym rdzeniem i odstającymi ząbkami pochew

Zobrazuję to zdjęciem. Zwróć uwagę na ilość ząbków, wąskie obrzeżenie ząbków - widoczne zwłaszcza przy ciemnych końcówkach oraz wyraźnie dłuższy od pochwy pędu głównego nasadowy człon pędu bocznego. Zwróć uwagę na końcówki ząbków pędów bocznych - są wyraźnie odstające. Pochwa członu nasadowego jasna.

Cytat:
- pędy boczne puste z przylegającymi ząbkami pochew

Porównaj zdjęcie skrzypu polnego (powyżej) ze zdjęciem skrzypu błotnego. Zwróć uwagę na liczbę ząbków, ich wyraźne białe (błoniaste) obrzeżenie - widoczne zwłaszcza na tle ciemnych końcówek. Pierwszy człon pędu bocznego zauważalnie krótszy od pochwy z której wyrasta, a jego pochwa wyraźnie ciemna w przeciwieństwie do s. polnego. Ząbki pędów bocznych przylegające do łodygi.

Mam nadzieję, że połapie się kolega w tym przydługim wywodzie Wink
Powrót do góry
Biegac
Roślina zagrożona

PostWysłany: Czw Maj 23, 2013 12:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzięki za pomoc w rozpoznaniu skrzypu. Jestem teraz pewien, że zebrałem skrzyp polny, ale muszę się zapytać o jeszcze jedno, gdyż ostatnia rzecz pozostaje dla mnie zagadką:

Cytat:
pochwy liściowe pędu głównego w postaci (6)10 - 12(18 ) ząbków, wąsko biało obrzeżonych.

Czy liczby:(6)10 odnoszą się do ilości pochew liściowych na pędzie głównym i oznaczają, że jest od 6 do 10 pochew , a 12(18 ) do ilości ząbków na każdej pochwie, i oznaczają jest od 12 do 18 ząbków na każdej pochwie?
Cytat:
pochwy łodygowe z (4)7 - 8(10) ząbkami, szeroko biało obrzeżonymi

Tak samo tutaj 4(7) - ilość pochew liściowych na pędzie głównym, 8(10) ilość ząbków w pochwie?

Jeśli źle to zrozumiałem to proszę o pomoc w zrozumieniu.
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Czw Maj 23, 2013 12:25    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 85, 86, 87 ... 98, 99, 100  Następny
Strona 86 z 100
Skocz do: