Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna FORUM BOTANICZNE
Dla tych, którzy lubią zielone

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czy to wiąz? Jaki?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kalamondynka
Mniejszy chwast

PostWysłany: Pon Wrz 26, 2016 18:24    Temat postu: Czy to wiąz? Jaki? Odpowiedz z cytatem

Jaki to gatunek drzewa?

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Pon Wrz 26, 2016 18:24    Temat postu:

Powrót do góry
Jasnota
Większy chwast

PostWysłany: Wto Wrz 27, 2016 16:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak to wiąz. Wiąz polny (Ulmus minor).
Powrót do góry
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Wto Wrz 27, 2016 18:12    Temat postu: Re: Czy to wiąz? Jaki? Odpowiedz z cytatem

Kalamondynka napisał:
Jaki to gatunek drzewa?]

Jasnota napisał:
Tak to wiąz. Wiąz polny (Ulmus minor).

Na pewno nie jest to wiąz... Na moje oko to wiśnia/czereśnia ptasia (Prunus avium) - tzw. trześnia...
Czy wiadomo coś więcej na temat drzewa? Gdzie rosło, jaki miało pokrój, jaką korę itp? Ten gatunek (wiśnia ptasia) ma bardzo charakterystyczną korę: dość gładką, srebrzystoszarą z długimi podłużnymi przetchlinkami. Wiąz ma korę ciemną, prawie czarną, mocno nieregularnie spękaną.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jasnota
Większy chwast

PostWysłany: Wto Wrz 27, 2016 18:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wybaczcie... Koryguję swą wypowiedź. Teraz też skłaniam się bardziej ku Trześni. Zmyliła mnie ta asymetryczna nasada. Cechą charakterystyczną liści wiśni ptasiej są dwa gruczoły przy nasadzie (te brązowe kuleczki).
Powrót do góry
Kalamondynka
Mniejszy chwast

PostWysłany: Wto Wrz 27, 2016 20:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Drzewo rośnie praktycznie w centrum miasta, przy dość ruchliwej ulicy. Zwróciłam uwagę, że kora była gładka. Wychodzi na to, że jest to wiśnia Smile dziękuję Smile
Powrót do góry
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Sob Paź 01, 2016 14:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po obejrzeniu zdjęć (żadnej odpowiedzi jeszcze wtedy nie było) zacząłem przeglądać wiązy i nie znalazłem takiego, który by pasował. Gatunków, których zdjęcia liści widziałem było chyba kilkanaście, ale wiązów jest kilkadziesiąt gatunków, więc może jednak jakiś gatunek ma takie liście? Do przejrzanych pasowała mi asymetryczność, natomiast nie pasowały gruczołki i gładkość liści. Potem pomyślałem jaki ewentualnie inny gatunek przypominają mi te zdjęcia. Od razu przyszła mi na myśl wiśnia ptasia, prawie wszystko idealnie pasowało, ale pomyślałem, że chyba nie widziałem u niej niesymetrycznych liści. Sprawdziłem kilka i nie spotkałem na nich innych liści niż symetryczne:

Czeremcha zwyczajna Padus avium ma gruczołki, zdarzają się niesymetryczne liście, ale układ nerwów na blaszce nie pasuje mi do liści ze zdjęć Kalamondynki.
Zdjęcie liści czeremchy z działki, lewy symetryczny, prawy asymetryczny. Gruczołki mają, 1 lub 2.

Ponieważ cały czas mam nieco wątpliwości, więc pytanie do niccolai, czy są na tamtym terenie wiśnie ptasie o liściach asymetrycznych? Z młodości pamiętam, że w Radomiu (gdzie wtedy mieszkałem) owoce wiśni ptasiej były jasno czerwone, mające troszkę goryczki i cierpkości, ale mnie smakowały. Będąc później na Lubelszczyźnie na koloniach spotkałem wiśnie ptasie o owocach ładniejszych, ciemniejszych i bardziej słodkich. Jakie liście miała tamta odmiana już nie pamiętam Sad
Powrót do góry
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Pon Paź 03, 2016 09:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Janusz B napisał:
Ponieważ cały czas mam nieco wątpliwości, więc pytanie do niccolai, czy są na tamtym terenie wiśnie ptasie o liściach asymetrycznych? Z młodości pamiętam, że w Radomiu (gdzie wtedy mieszkałem) owoce wiśni ptasiej były jasno czerwone, mające troszkę goryczki i cierpkości, ale mnie smakowały. Będąc później na Lubelszczyźnie na koloniach spotkałem wiśnie ptasie o owocach ładniejszych, ciemniejszych i bardziej słodkich. Jakie liście miała tamta odmiana już nie pamiętam Sad
Bo na Lubelszczyźnie wszystko jest ładniejsze i lepiej smakuje - nie tylko wiśnie Wink A na poważnie, to asymetryczność liści może mieć szereg przyczyn - nie koniecznie musi to być podłoże genetyczne. Tutaj mamy przykład jednego liścia, wiec trudno ocenić, czy jest to prawidłowość, czy pojedynczy przypadek - inne liście tego okazu mogą już być bardziej symetryczne. Takie asymetryczne liście widuję często u dzikich form, które rosną w zmiennym oświetleniu. Ocienione liście "wyciągają się" wówczas do światła (fototropizm) - co skutkuje ich skręcaniem i asymetrycznością. Podobnie mogą wyglądać liście na odrostach, gdzie następuje ich szybki wzrost ukierunkowany na światło. Ponieważ "nasze" drzewo rośnie w mieście najprawdopodobniej jest kultywarem i nie można wykluczyć, iż jest to efekt ingerencji w geny - wówczas wszystkie liście powinny wyglądać podobnie.
Żeby ocenić, co może być przyczyną takiego wyglądu liści potrzebujemy więcej informacji na temat okazu...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Sro Paź 05, 2016 15:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

niccolai napisał:
(...) na Lubelszczyźnie wszystko jest ładniejsze i lepiej smakuje (...) Wink

Wiem niccolai, dlatego co roku zabieram żonę na wypad na Twoją ulubioną Lubelszczyznę. Jeździmy już wiele lat w to samo miejsce i jeszcze się nam nie znudziło. Very Happy
Jeśli zaś chodzi o wiśnię ptasią, to z tego co piszesz mogą być różne przyczyny niesymetrii liści, więc rozwiałeś moje wątpliwości i przekonałeś, że to ten gatunek.
Powrót do góry
Medmak24
Chwast

PostWysłany: Sro Sty 18, 2017 15:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wyglądają jak listki z jakiegoś drzewka owocowego
polikm
Chwast

PostWysłany: Sob Cze 03, 2017 16:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wygląda jak właśnie wiśniowy listek.
Reklama

Wysłany: Sob Cze 03, 2017 16:44    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: