Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna FORUM BOTANICZNE
Dla tych, którzy lubią zielone

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Szczawie leczą biegunkę.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Czw Lis 21, 2013 22:21    Temat postu: Szczawie leczą biegunkę. Odpowiedz z cytatem

W październiku jadąc skrajem lasu zatrzymałem się na chwilę i zbierałem owoce z kilku krzewów. Starsza kobieta zaczęła przypatrywać się co ja robię, w końcu nie wytrzymała i zaczęła wprost pytać do czego używam tych owoców.
Zaczęliśmy rozmowę o leczniczych właściwościach roślin. Powiedziała mi o swoich 2 braciach, którzy w czasie wojny zachorowali na czerwonkę (silna biegunka z krwią). Obaj zmarli.
Po jakimś czasie przyjechał z miasta znajomy jej rodziców i dziwił się: przecież mieszkacie na wsi, więc macie wspaniały lek w pobliżu, w dodatku bezpłatny.
Dowiedziała się od niego że "te kasze z kobylaka zbierać, parzyć i pić" i pokazała z daleka na dziki szczaw owocujący przy drodze. Kobylak to szczaw kędzierzawy Rumex crispus.
Po jakimś czasie ta rada bardzo jej się przydała - gdy jej dziecko zachorowało uratowała je tą metodą. Po rozmowie poszedłem w kierunku szczawiu, zrobiłem zdjęcia i według mnie to nie był kobylak, może szczaw tępolistny?.

W domu przejrzałem 4 książki zielarskie i nic. Pożyczyłem 3 od sąsiada i też o kobylaku nic nie było.
W internecie sprawdzałem i okazało się, że własciwości leczenia biegunek szczawie mają, bo przy kobylaku (szczekaj) jest napisane: "dawniej stosowany jako roślina lecznicza w leczeniu biegunek."
Przy szczawiu lancetowatym Rumex hydrolapathum: "w lecznictwie ludowym wywar z korzeni i sałatę z liści stosuje się przeciw biegunkom, a nawet czerwonce i zapaleniu jelita grubego."
Czy ktoś zna właściwości nasion szczawiu, może mama lub babcia? U mnie w domu na choroby jelit stosowano piołun, ale o ile pamiętam nikt nigdy nie chorował na czerwonkę.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Czw Lis 21, 2013 22:21    Temat postu:

Powrót do góry
adamian
Storczyk

PostWysłany: Pon Lis 25, 2013 08:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Janusz Pamiętam jak moja babcia zbierała nasiona kobylaka suszyła je i stosowała jako doskonałe remedium przeciwko biegunce. Obecnie farmakopealnym surowcem leczniczym jest wysuszony korzeń kobylaka, użyteczność nasion jest w tym przypadku pomijana, a szkoda.
Powrót do góry
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Pon Lis 25, 2013 22:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Adamian za informację, właśnie o coś takiego mi chodziło. Czy ten szczaw to był na pewno kobylak? A ten z moich zdjęć to według Ciebie jaki gatunek? (wiem, że nasiona wyszły nieostro, ale akurat robiłem je moim poprzednim telefonem) Sad
Powrót do góry
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Nie Gru 07, 2014 07:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

adamian napisał:
Janusz Pamiętam jak moja babcia zbierała nasiona kobylaka suszyła je i stosowała jako doskonałe remedium przeciwko biegunce. Obecnie farmakopealnym surowcem leczniczym jest wysuszony korzeń kobylaka, użyteczność nasion jest w tym przypadku pomijana, a szkoda.

Wczoraj dowiedziałem się od pani której wynajmuję mieszkanie, jak dawkować "kaszę" z kobylaka: dorośli 3 razy dziennie po 2 czubate łyżeczki nasion zalać szklanką wrzątku, koniecznie przykryć i odstawić na 10 minut, i gdy naciągnie wypić. Dzieci 3 razy czubatą łyżeczkę zalać 1/2 szklanki wrzątku.
Powrót do góry
addaw2
Większy chwast

PostWysłany: Wto Paź 17, 2017 09:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W życiu nie wiedziałam że ta roślina ma takie właściwości a nie raz w ogródku był traktowany przez moją mamę i przeze mnie również jako chwast a na biegunkę stosowałyśmy smecta https://www.apteka-melissa.pl/produkt/smecta-go-gotowa-do-wypicia-zawiesina-12-sasz,22351.html zamiast stosować nasiona (czy korzeń) taj jakże pospolitej w mojej okolicy rośliny. Och trzeba będzie to koniecznie zmienić.
Powrót do góry
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Czw Paź 19, 2017 19:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zaznaczam, że nie chodziło mi o szczaw który jemy w zupie szczawiowej, ale o tzw. "kobylaka".
Powrót do góry
romok665
Większy chwast

PostWysłany: Sro Gru 20, 2017 15:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ale to choroba jest

ameryka
Roślina uprawna pospolita

PostWysłany: Nie Mar 04, 2018 16:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mnie w leczeniu biegunki najlepiej pomaga łykanie kapsułek Intesta http://intesta.pl/ . Różni się zdecydowanie składem, bo zawiera maślan sodu i mieszaninę całkowicie uwodornionych trójglicerydów kwasów tłuszczowych z oleju palmowego , który bardzo mi odpowiada
Powrót do góry
paperlion
Roślina lecznicza

PostWysłany: Sro Mar 21, 2018 19:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ooo o tym nie słyszałem. Ja biorę w takich momentach synbiotyk - http://www.proviterol.pl/ on reguluje mikroflorę w jelitach która zazwyczaj jest powodem biegunek
Powrót do góry
Grubix
Większy chwast

PostWysłany: Pon Mar 26, 2018 11:52    Temat postu: rosliny na biegunke Odpowiedz z cytatem

Mi kiedyś babcia mowila o tym sposobie. Rzeczywiscie kiedys go stosowano, ale wlasnie dzisiaj ludzie mysla ze chodzi o zwykly szczaw Wink Ale teraz jest tyle dostepnych ziolowych tabletek w aptekach na biegunke, ze jest w czym wybierac Wink
jjusti18
Roślina zagrożona

PostWysłany: Sro Lip 18, 2018 13:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nawet nie wiedziałam... Warto jednak podczas wystąpienia biegunki zadbać o to, żeby nasz organizm był uzupełniony w elektrolity, glukozę, probiotyki i inne cenne substancje. Dlatego można przykładowo wtedy sobie kupić takiego jak Litorsal Biegunka https://www.wapteka.pl/litorsal-biegunka-12-sasz-66-19143,p . Jest to środek przeznaczony do postępowania dietetycznego w biegunce.
Powrót do góry
Mimoosa
Większy chwast

PostWysłany: Pon Lip 23, 2018 09:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pamiętam jak jako dzieciak byłam zmuszana do jedzenia szczawiu. Może i ma dobre właściwości, ale mam zbytni uraz Razz
Reklama

Wysłany: Pon Lip 23, 2018 09:06    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: