Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna FORUM BOTANICZNE
Dla tych, którzy lubią zielone

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

ROZPOZNAWANIE ROŚLIN
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 32, 33, 34, 35  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Sob Sty 13, 2018 17:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Janusz B napisał:
To jakaś szczeć Dipsacus. Według mnie owłosiona nie pasuje, raczej pospolita (leśna), ewentualnie sukiennicza.
Zgadza się, to Dipsacus sativus lub Dipsacus sylvestris - ale zdjęcie wybitnie nieszczęśliwe! Bez dobrze widocznych przysadek (zdjęcie główki z boku) nie do oznaczenia...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Reklama

Wysłany: Sob Sty 13, 2018 17:03    Temat postu:

Powrót do góry
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Nie Sty 21, 2018 09:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

niccolai napisał:
(...)zdjęcie wybitnie nieszczęśliwe! Bez dobrze widocznych przysadek (zdjęcie główki z boku) nie do oznaczenia...

Innych zdjęć nie mam, więc pozostanie zagadką, ale dzięki za próbę oznaczenia gatunku.

Mam dwie następne rośliny do oznaczenia/potwierdzenia, może ktoś będzie miał czas zerknąć:

Początkowo myślałem że roślinka jest zaatakowana przez jakiegoś pasożyta. Po poszukiwaniach w atlasie uznałem, że to prawdopodobnie gnidosz rozesłany Pedicularis sylvatica, a te rozdęcia to nie galasy, lecz jego owoce.

Odnośnie drugiej roślinki podejrzewam, że to krzyżownica zwyczajna (k. pospolita) Polygala vulgaris:

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Nie Sty 28, 2018 21:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Janusz B napisał:
Mam dwie następne rośliny do oznaczenia/potwierdzenia [...] Po poszukiwaniach w atlasie uznałem, że to prawdopodobnie gnidosz rozesłany Pedicularis sylvatica, a te rozdęcia to nie galasy, lecz jego owoce. Odnośnie drugiej roślinki podejrzewam, że to krzyżownica zwyczajna (k. pospolita) Polygala vulgaris
Myślę, że Twoje podejrzenia są słuszne Wink Krzyżownice nie są jednak łatwe w oznaczaniu i moim zdaniem z tych zdjęć nie da się jej oznaczyć ze 100% pewnością (jeśli można tak powiedzieć o oznaczeniu gatunku Wink ). Przydałoby się zbliżenie na kwiaty ...
Powrót do góry
Botaniczka
Mniejszy chwast

PostWysłany: Wto Lut 06, 2018 22:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co myślicie o małej plantacji rzepaku w ogródku ?
Dużo znajomych odradzało mówiąc o namnażających się chwastach, ale znalazłam taki produkt > https://www.agro.basf.pl/agroportal/pl/pl/clearfield_1/clearfield_startpage.html który jest najnowszą technologią na rynku w zwalczaniu chwastów. Pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze i zniszczone rzepy.
Powrót do góry
silorek
Większy chwast

PostWysłany: Nie Lut 11, 2018 14:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hahah okej da sie zrobic !
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Nie Mar 04, 2018 19:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

niccolai napisał:
(...) Krzyżownice nie są jednak łatwe w oznaczaniu i moim zdaniem z tych zdjęć nie da się jej oznaczyć ze 100% pewnością (jeśli można tak powiedzieć o oznaczeniu gatunku Wink ). Przydałoby się zbliżenie na kwiaty ...

Dzięki niccolai za opinię. W aparacie telefonu którym robiłem zdjęcie krzyżownicy nie miałem trybu makro, więc o zbliżeniu kwiatuszeńka niestety nie było mowy. Mam następną roślinę:

To jakiś dzwonek, chyba dzwonek pokrzywolistny Campanula trachelium.
Powrót do góry
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Pon Mar 05, 2018 20:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Janusz B napisał:
Mam następną roślinę:
To jakiś dzwonek, chyba dzwonek pokrzywolistny Campanula trachelium
Campanula glomerata w pełnej krasie Smile
Powrót do góry
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Wto Mar 06, 2018 09:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A więc jednak dzwonek skupiony. Brałem go pod uwagę, zastanawiałem się czy to nie on, ale w końcu postawiłem na inny gatunek, jak widać nietrafnie.
Dzięki za rozpoznanie Smile
Powrót do góry
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Sro Mar 07, 2018 06:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tym razem coś z paprotników:

Jestem pewien na 99% że to paprotka zwyczajna Polypodium vulgare. Zdjęcie robiłem w połowie lutego. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Powrót do góry
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Sro Mar 07, 2018 21:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Janusz B napisał:
Jestem pewien na 99% że to paprotka zwyczajna Polypodium vulgare.
Zgadza się Smile
Powrót do góry
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Sob Mar 10, 2018 08:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

niccolai napisał:
Zgadza się Smile

Dzięki. Myślę, że opinia o zgodności dzisiejszej rośliny z moim typowaniem będzie taka sama Smile
W miejscu w którym znalazłem poniższą roślinę widziałem dwa lata temu wysokie rośliny (ponad metr) z dużymi liśćmi. Siedlisko o średniej żyzności i wilgotności, miejsce słoneczne. Wtedy zastanawiałem się, czy to nie jakiś tytoń.

Po jakimś czasie spotkałem w innej okolicy taką samą (prawdopodobnie) roślinę, jej zdjęcie wstawiłem na forum i okazało się, że jest to trojeść amerykańska Asclepias syriaca. Jestem przekonany, że to ona, choć przyznam, że jestem zaskoczony jej owocowaniem (pierwszy raz widziałem te wielkie torebki i nasiona z puchem) Shocked
Zdjęcie niestety nieostre, ale roślina charakterystyczna, więc myślę, że da się potwierdzić oznaczenie.
Powrót do góry
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Nie Mar 11, 2018 12:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Janusz B napisał:
Po jakimś czasie spotkałem w innej okolicy taką samą (prawdopodobnie) roślinę, jej zdjęcie wstawiłem na forum i okazało się, że jest to trojeść amerykańska Asclepias syriaca. Jestem przekonany, że to ona, choć przyznam, że jestem zaskoczony jej owocowaniem (pierwszy raz widziałem te wielkie torebki i nasiona z puchem)
Niestety to ten szkodnik (Asclepias syriaca) ...
Powrót do góry
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Sob Mar 17, 2018 06:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trojeść amerykańska jest inwazyjna, ale mam wrażenie, że nie tak bardzo jak niektórzy inni przybysze z obcych krajów. Może się mylę, ale myślę, że gdyby nie rozprzestrzeniali jej pszczelarze, to pewnie nie byłoby problemu. W lecie widziałem w okolicach Lipska w woj. Mazowieckim całe pole ok. hektara obsiane trojeścią. Ciekawe pod jaką nazwą sprzedawany jest taki miód? Pewnie jako akacjowy, bo jasny i długo nie krzepnie Smile

Dwa dni temu zrobiłem zdjęcie następnej bardzo dużej rośliny (grubo ponad półtora metra wysokości), która po okresie wegetacji uschła.

Na prawym brzegu zdjęcia widać fragment jej głównej, grubej łodygi. Rosła w miejscu ruderalnym, dość żyznym, słonecznym. Wydaje mi się, że to popłoch pospolity Onopordum acanthium. Czy mam rację?
Gdyby człowiek musiał przedzierać się przez jej kolczaste łodygi, to faktycznie może wpaść w popłoch Laughing
Powrót do góry
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Nie Mar 18, 2018 07:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Janusz B napisał:
Trojeść amerykańska jest inwazyjna, ale mam wrażenie, że nie tak bardzo jak niektórzy inni przybysze z obcych krajów. Może się mylę, ale myślę, że gdyby nie rozprzestrzeniali jej pszczelarze, to pewnie nie byłoby problemu...
To fakt, że póki co roślinę tę rozwlekają po Polsce głównie pszczelarze, ale z gatunkami inwazyjnymi bywa tak, że po przekroczeniu przez nie barier ekologicznych wymykają się spod kontroli (np. nawłocie) i wówczas bardzo trudno je powstrzymać. Asclepias wykazuje tendencje do bycia gatunkiem inwazyjnym i należy zgasić zarzewie ognia w zarodku, bo ugasić pożar może być trudno...

Janusz B napisał:
Dwa dni temu zrobiłem zdjęcie następnej bardzo dużej rośliny (grubo ponad półtora metra wysokości), która po okresie wegetacji uschła. Na prawym brzegu zdjęcia widać fragment jej głównej, grubej łodygi. Rosła w miejscu ruderalnym, dość żyznym, słonecznym. Wydaje mi się, że to popłoch pospolity Onopordum acanthium. Czy mam rację? lol:
Masz rację Smile
Powrót do góry
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Sro Maj 02, 2018 05:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moje oznaczenia gatunków wpisałem po zdjęciach na końcu (żeby nie sugerować)

1 często spotykany, gleba żyzna:

2 roślina z lasu, gleba żyzna, rodzaj znam, ale nie mam pewności czy dobrze oznaczyłem gatunek:

3 roślina z lasu, gleba średnio żyzna:

4 gleba żyzna, pobocze drogi, miejsce słoneczne:

5 roślina pospolita, gleba żyzna:

Moje oznaczenia to:
1 bluszczyk kurdybanek Glechoma hederacea
2 pierwiosnek lekarski Primula officinalis
3 gruszyczka Pirola sp.?
4 Zdjęcie zrobiłem kilkanaście dni temu. Początkowo myślałem że to jakiś mniszek, gatunku w takim przypadku nie można by było rozpoznać. Byłem w tym samym miejscu niedawno i okazało się, że z kilkunastu rosnących tam roślin niektóre są już zaawansowane w rozwoju i pokazują się liście chyba chrzanu. Wygląda więc na to, że to po prostu chrzan pospolity Armoracia rusticana. Mam go również na działce, ale jakoś nie zwróciłem uwagi na to jakie ma liście gdy rozpoczyna wegetację.
5 jasnota purpurowa Lamium purpureum, lub różowa Lamium amplexicaule?[/i]

Ostatnio zmieniony przez Janusz B dnia Pią Maj 18, 2018 11:07, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Sro Maj 02, 2018 05:33    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 32, 33, 34, 35  Następny
Strona 33 z 35
Skocz do: