Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna FORUM BOTANICZNE
Dla tych, którzy lubią zielone

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Bliżej natury - Szwecja

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ognik
Chwast

PostWysłany: Sro Maj 13, 2015 10:37    Temat postu: Bliżej natury - Szwecja Odpowiedz z cytatem

W Szwecji mieszka niecałe 10 milionów ludzi na powierzchni wielkości o połowę większej od Polski. Gęstość zaludnienia wynosi 22 osoby na kilometr kwadratowy i jest blisko sześciokrotnie mniejsza od zaludnienia w Polsce (124 osoby na km kwadratowy). Już do świadczy ze przyroda jest tam dominującym pejzażem. Najmniej zaludnione są północne krańce Szwecji. Jest to obszar zamieszkały przez hodowców reniferów, najczęściej etniczną grupę ludności - Lapończyków. To tam buduje się igla i tam na co dzień mieszka Święty Mikołaj.

Granica z Norwegią to pasmo gór. Tam też przyroda jest niczym nie zakłócona.
To tam jest najwięcej parków narodowych które dodatkowo chronią przyrodę. W roku 1909 powstał Park Narodowy Sarek. Do dziś jest on najstarszym parkiem narodowym w Europie. Jego głównym celem natomiast jest ochrona alpejskiego krajobrazu północnej części Gór Skandynawskich. Park ten ze swoimi ponad 200 szczytami, Doliną Rapadalen oraz rzeką Rapaätno zasilaną wodami lodowca a także brakiem infrastruktury turystycznej jest trudno dostępny. Same szlaki turystyczne występują tylko na obrzeżach owego parku. W tym samym roku powstało jeszcze kilka innych parków.

Ale przede wszystkim Szwecja to wyspy. Tylko tych największych zamieszkałych jest 50. Sam Sztokholm jest nazywany Wenecją północy.
Szwecja słynie z turystyki wędkarskiej. Są organizowane specjalne wycieczki dla "Wikingów" poszukujących wrażeń przy łowieniu ryb.
W ubiegłym roku wyłowiono tam legendarnego wsęgora królewskiego. Rybę nie widzianą w Bałtyku od 130 lat.

Tym co chcą zacząć zwiedzanie Szwecji od Sztokholmu i mieszkają w Polsce wschodniej lub środkowej polecam zacząć podróż od odwiedzin Wilna, Litwy i Łotwy i płynąć promem z portu Liepaja http://www.stenaline.pl/inne-linie . Prom dopływa do jednej z dzielnic w Sztokholmie co pozwoli zaoszczędzić 500 km podróży.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Sro Maj 13, 2015 10:37    Temat postu:

Powrót do góry
Opreeklos
Większy chwast

PostWysłany: Pon Sie 17, 2015 14:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szwecja to piękny kraj byłem raz i musże powiedzieć że widoki są nieziemskie :> Mam nadzieje ze jeszcze będę miał kiedyś okazje tam się wybrać kiedyś.
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Wto Sie 18, 2015 08:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakoś nie jestem wielbicielem północnych krajów. Nigdy tam nie byłem, ale skaliste, ośnieżone pustacie wydają mi się przygnębiające. Mamy prześliczne tereny np. na Suwalszczyźnie, też pustawe, z mozaiką jezior wtopionych w łąkowo-leśny krajobraz. W młodości byłem tamtymi okolicami zauroczony. To było na jakiejś wycieczce i dokładnie nie wiem gdzie byłem.
Zdjęcie na którym jest wstęgor królewski bardzo ciekawe. Nie wiedziałem, że sporadycznie bywa na Bałtyku. Kojarzyłem go z oceanami, a jak się okazuje występuje też w Morzu Północnym z którego cieśninami wpłynął do Bałtyku. Ciało ma bardzo spłaszczone, ale i tak dziwi mnie, że tych kilku ludzi trzyma bez widocznego wysiłku takiego kolosa!
Powrót do góry
jackkkk
Większy chwast

PostWysłany: Wto Cze 07, 2016 13:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chciał bym tam kiedyś pojechać na wakacje
Kamino
Większy chwast

PostWysłany: Czw Wrz 29, 2016 10:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Magicznie! Nawet nie wiedziałem, że tam tak ładnie. Szkoda, że zimno. Wink
majka19
Chwast

PostWysłany: Nie Cze 25, 2017 11:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zachęcono mnie do wycieczki!
Tomo32
Większy chwast

PostWysłany: Nie Cze 25, 2017 14:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to prawda, jest to bardzo zachęcające.
amenito
Chwast

PostWysłany: Nie Lip 02, 2017 09:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z chęcią pojechałabym do Szwecji, to taki piękny kraj - i przyjazny turystom. Tylko szkoda, że taki drogi.
spolka.org
Powrót do góry
maleksandra
Roślina uprawna pospolita

PostWysłany: Wto Lip 25, 2017 12:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dokładnie - piękne miejsce, chciałabym kiedyś odwiedzić
Majka89
Roślina pospolita

PostWysłany: Czw Wrz 07, 2017 15:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mnie też marzy się Skandynawia. Póki co jednak nie mając zbyt dużo wolnych dni, chciałabym pojechać chociażby nad polskie morze. Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie taka opcja jak wczasy nad morzem z dzieckiem w http://www.plater74.pl . Przyjrzałam się bliżej tej ofercie i jak się okazuje, te apartamenty darłówko są położone w pięknej okolicy, a i ceny nie są tam zbyt wysokie.
Powrót do góry
Ailis
Roślina zagrożona

PostWysłany: Pon Gru 11, 2017 16:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co myślicie o wakacja w Budapeszcie ? Zastanawiam się czy wybrać się tam mimo że jest ciekawie opisane w poradniku co warto tam zwiedzić http://www.hotelsystem.pl/co-zwiedzic-w-budapeszcie/ może oprócz tych miejsc znacie jeszcze inne godne uwagi i zwiedzania ?
Powrót do góry
Azalia12
Roślina pospolita

PostWysłany: Nie Sty 28, 2018 09:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak sobie myślę, że jeżeli chcemy być nieco bliżej natury, wcale nie musimy wyjeżdżać do Szwecji. Bardzo fajną opcją może bowiem okazać się urlop na nadal jednak dość dzikich Mazurach, a jeżeli dodatkowo postawimy na taką opcję jak czarter jachtów http://czarter-jachtow-mazury.pl/jachty-motorowe/od-czego-zalezy-cena-czarteru/ , bez wątpienia będą to niezapomniane wakacje.
Powrót do góry
losso
Większy chwast

PostWysłany: Pon Lut 12, 2018 17:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kazdy chyba kocha nature !
Reklama

Wysłany: Pon Lut 12, 2018 17:12    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Inne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: