Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna FORUM BOTANICZNE
Dla tych, którzy lubią zielone

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Obumieranie ziarna pszenicy

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Krwawiąca Dusza
Większy chwast

PostWysłany: Sro Lip 20, 2016 16:10    Temat postu: Obumieranie ziarna pszenicy Odpowiedz z cytatem

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć, co znaczy, że ziarno pszenicy "obumiera" zanim wyda plon? "Obumiera" znaczy, że zewnętrzna skorupka ziarna rozpada się i z wnętrza kiełkuje zielona roślinka czy o co chodzi z tym umieraniem?

Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś dobrego serca i jakoś mi to wytłumaczy o co chodzi z tym umieraniem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Sro Lip 20, 2016 16:10    Temat postu:

Powrót do góry
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Sro Lip 20, 2016 21:29    Temat postu: Re: Obumieranie ziarna pszenicy Odpowiedz z cytatem

Krwawiąca Dusza napisał:
Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć, co znaczy, że ziarno pszenicy "obumiera" zanim wyda plon? "Obumiera" znaczy, że zewnętrzna skorupka ziarna rozpada się i z wnętrza kiełkuje zielona roślinka czy o co chodzi z tym umieraniem? Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś dobrego serca i jakoś mi to wytłumaczy o co chodzi z tym umieraniem.
Nie wiem czy zaliczam się do tych osób o "dobrym sercu", ale spróbuję wyjaśnić o co chodzi. Rozumiem, że chodzi o zagadnienie związane z cytatem pochodzącym z J 12,24-26 Smile Rozważań ewangelicznych nie podejmuję się przeprowadzić - odsyłam na stosowne strony poświęcone tej tematyce (z grubsza chodzi o ofiarę, odrodzenie duchowe i wynikające z niego nowe życie). Od strony botanicznej chodzi tu o tzw. stan spoczynku (anabiozy), czyli stan fizjologiczny rośliny cechujący się zahamowaniem jej wzrostu, ograniczeniem procesów metabolicznych (życiowych) - przy jednoczesnym zachowaniu pełnej zdolności do życia (żywotności). W stan spoczynku mogą zapadać całe rośliny lub jej formy przetrwalnikowe (niekoniecznie będące nimi w ścisłym tego słowa znaczeniu) jak np.: kłącza, bulwy, cebule, a także nasiona. W zależności od mechanizmu oraz czynnika indukującego wyróżniany jest spoczynek względny (warunkowany czynnikami środowiskowymi i ustępujący natychmiast gdy warunki środowiska pozwalają na dalszy wzrost i rozwój rośliny) oraz spoczynek bezwzględny (głęboki) trwający nawet gdy warunki środowiska są sprzyjające. Ustąpienie spoczynku bezwzględnego wymaga zmian w organie spoczynkowym (przemian biochemicznych) następujących wraz z upływem czasu pod wpływem sygnałów dochodzących ze środowiska (światło - długość dnia, amplituda temperatur itp.). Zachodzące przemiany biochemiczne zmniejszają poziom inhibitorów kiełkowania (hamujących kiełkowanie) - co pozwala z kolei uaktywnić procesy biochemiczne indukujące (wyzwalające) proces kiełkowania nasion. W okresie spoczynku bezwzględnego nasiono, mimo fizjologicznej dojrzałości do kiełkowania, nie może zatem wykiełkować - nawet w sprzyjających warunkach środowiska. Jest to forma zabezpieczenia nasion przed zbyt wczesnym kiełkowaniem, co może narazić siewki na uszkodzenie lub zniszczenie np. w okresie nadchodzącej zimy (nasiona takie kiełkują zwykle wiosną, zaś samo kiełkowanie indukowane jest takimi czynnikami jak stosunek długości dnia do nocy, temperaturą powyżej określonej wartości panującą przez odpowiedni długi czas po okresie panowania niskich temperatur itp.). Dla ówczesnych (biblijnych) obserwatorów było to "obumarcie" rośliny i jej ponowny powrót do życia. Dziś znamy już mechanizmy odpowiedzialne za ten stan. Warto podkreślić, iż w klimacie, gdzie panują niskie temperatury ów stan anabiozy jest konieczny, aby rośliny zachowały wigor w następnym sezonie wegetacyjnym. Jeśli bowiem nasiona wykiełkowałyby zbyt wcześnie rośliny mogłyby zostać uszkodzone lub zniszczone przez mróz - przez co byłyby mniej żywotne (lub utraciłyby żywotność), a co za tym idzie, ich owocowanie byłoby wyraźnie mniej obfite - a zatem: "jeśli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeśli obumrze, przynosi plon obfity" Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Krwawiąca Dusza
Większy chwast

PostWysłany: Czw Lip 21, 2016 05:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem jak dziękować za takie dobre wyjaśnienie Smile
Powrót do góry
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Nie Lip 31, 2016 08:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niccolai, pokazałeś klasę (zresztą jak zwykle). Nie tylko odpowiedziałeś w tematyce botanicznej, ale jeszcze skojarzyłeś, że pytanie ma związek z Biblią. Ja początkowo myślałem, że pyta jakiś rolnik mający problemy z plonami Embarassed
A przecież nick osoby pytającej mógł mnie "oświecić".
Powrót do góry
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Sro Sie 03, 2016 22:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Krwawiąca Dusza napisał:
Nie wiem jak dziękować za takie dobre wyjaśnienie Smile

Janusz B napisał:
Niccolai, pokazałeś klasę (zresztą jak zwykle) [...]

Jestem trochę skonfundowany tymi pochlebstwami - a jako osoba z natury skromna - mogę tylko podziękować i skryć się w cień ...
Oczywiście pozostaję do Waszych usług! Smile
Powrót do góry
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Wto Lis 01, 2016 08:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pytanie, które zadała Krwawiąca Dusza, było postawione tego samego dnia (kilka godzin wcześniej) również na innym forum botanicznym.
Tam zażarta dyskusja trwa do dziś, ale poszła w innym kierunku:
http://www.forum.biolog.pl/obumieranie-ziarna-pszenicy-vt70608.htm?sid=5539e6e53273ff28c1b3271c85e3977e
Powrót do góry
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Wto Lis 01, 2016 18:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Janusz B napisał:
Pytanie, które zadała Krwawiąca Dusza, było postawione tego samego dnia (kilka godzin wcześniej) również na innym forum botanicznym.
Tam zażarta dyskusja trwa do dziś, ale poszła w innym kierunku
Hmmm... jak widać, tam gdzie wkracza ideologiczne zacietrzewienie, kończy się merytoryczna dyskusja Wink
Powrót do góry
majj44ds
Chwast

PostWysłany: Pon Lis 14, 2016 15:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No cóż, ale trwa do dziś to najważniejsze ;D
kwiatkowska90
Chwast

PostWysłany: Sro Mar 21, 2018 15:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiesz co, polecam Ci zajrzeć na stronę http://akademiarolnika.pl/ . Znajdziesz tam dosłownie wszystko to co dotyczy rolnictwa oraz gospodarstwa, więc myślę że takie informacje jakich szukasz - także znajdziesz. Ja osobiście czerpię z tego portalu bardzo dużą wiedzę.
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Sro Mar 21, 2018 15:40    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: