Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna FORUM BOTANICZNE
Dla tych, którzy lubią zielone

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ziołowe przepisy
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
adamian
Storczyk

PostWysłany: Sob Gru 11, 2010 19:50    Temat postu: Ziołowe przepisy Odpowiedz z cytatem

Ciekawi mnie jakie są Wasze doświadczenia związane z ziołolecznictwem. Bedę szczególnie wdzięczny za wszelkie informacje dotyczące starych zapomnianych, często będących rodzinną tradycją receptur, kóre z powodzeniem praktykujecie.

Na pierwszym miejscu postawię babkę zwyczajną Plantago major.
W dzieciństwie często pojawiały mi się na skórze bardzo bolesne czyraki.
Nic nie działało lepiej jak okłady z liści babki. Przepis babciny prosty a jakże skuteczny. Wystarczyło miejsce przykryć kilkoma świeżymi opłukanymi w bieżącej wodzie liśćmi, zabandażować na noc by rano czuć wielką poprawę. Świetnie sprawdzała się również w przypadku otarć, zadrapań, ropiejących ran wyrażnie przyśpieszając ich gojenie.
cdn Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Sob Gru 11, 2010 19:50    Temat postu:

Powrót do góry
administrator
Storczyk

PostWysłany: Nie Gru 12, 2010 10:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mój dziadek zawsze cenił wartość siemienia lnianego. Spożywał je profilaktycznie jako wywar prawie codziennie.... Siemię lniane działa korzystnie na cały układ pokarmowy, poprawia perystaltykę jelit, zwiększa uwilgotnienie błon śluzowych.
Ja byłem mały i moje przeżycia przy konsumpcji były traumatyczne :) "Napój" był bardzo śluzowaty, ciężko się go przełykało. Był bez smaku, trochę gorzki. Prawdziwa ohyda - ale lecznicza :)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Karolina
Storczyk

PostWysłany: Nie Gru 12, 2010 12:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

administrator napisał:
"Napój" był bardzo śluzowaty, ciężko się go przełykało. Był bez smaku, trochę gorzki. Prawdziwa ohyda - ale lecznicza :)

Też mam problem z połykaniem tych glutów. Można kupić zmielone siemię lniane i jeść na sucho :)

Na bolące i swędzące miejsca po ukąszeniach owadów, trudno gojące się zranienia i stany zapalne skóry polecam plasterki świeżej cebuli.
Moim ziołowym ulubieńcem jest nagietek. Szczególnie pomaga mi zimą, gdy mam przesuszoną i podrażnioną skórę na dłoniach. Wystarczy wymoczyć ręce w wodzie z kwiatami nagietka i wszystko wraca do normy :)
Polecam też naturalne olejki eteryczne, szczególnie zimą. Najbardziej lubię olejek sosnowy, lawendowy, rozmarynowy i miętowy. Świetnie odświeżają powietrze, olejek lawendowy pomaga spokojnie zasnąć. W ogóle można zrezygnować z perfum :D i używać olejków. Olejek miętowy wtarty w nadgarstki ładnie pachnie przez kilka godzin. Lubię mieć go przy sobie, ponieważ pomaga mi gdy jestem mocno zmęczona.
Wilamia
Roślina lecznicza

PostWysłany: Nie Gru 12, 2010 16:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W moje rodzinie krąży wiele takich domowych sposobów.
Dawniej mnóstwo ludzi korzystało z takich metod. Obecnie jednak wolą iść do apteki po tabletki.

Np.:
Napar z rumianku na ból brzucha.
Napar z piołunu na zatrucia pokarmowe.
Napar z nagietka i fiołka polnego dla poprawy wyglądu skóry.
Napar z pokrzywy do płukania włosów, by były mocne.
Napar z szałwii do płukania gardła w stanach zapalnych.
Napar ze znamion (takich długich wąsów) kukurydzy ułatwia rozpuszczanie kamieni nerkowych (nie pamiętam tylko którego rodzaju).
Maść z korzenia żywokostu lekarskiego na złamania i skręcenia.
Poza tym moja babcia cierpiąca na migreny przykładała do głowy liście chrzanu i kapusty. Ponoć pomagało. Smile

A z takich bardziej upiększających to:
Sok z korzenia pietruszki rozjaśnia przebarwienia na skórze.
Napar z liści i owoców( w sensie łupin) orzecha przyciemnia włosy oraz skórę. Z kolei napar z rumianku rozjaśnia włosy.

A z olejków eterycznych polecam lawendę (którą absolutnie uwielbiam) i cynamon.
adamian
Storczyk

PostWysłany: Wto Gru 21, 2010 23:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powszechnie panuje przekonanie , że len należy zaparzać czy też gotować co później trudno jest przełknąć. U mnie w domu też przygotowywano siemię w taki sposób, okazuje się, że wystarczy przygotować macerat zalewając je przegotowaną i ostudzoną wodą i odstawić nan noc. Rano po odcedzeniu macerat ma konsystencję rzadkiego kisielu i całkiem znośny smak. Uwaga: podczas gotowania do roztworu przenika linimaryna, glikozyd o działaniu cyjanogennym

Karolina Z nagietka przyrządzałem wyciąg olejowy, świetnie zmiękcza i regeneruje naskórek, najlepszą bazą jest olej słonecznikowy. Jeśli mam dostęp do świeżych kwiatów mieszam je z płatkami słonecznika i arniki i mam świetny kataplazm na siniaki. Działa szybko i skutecznie przy czego nie polecam jednak osobom uczulonym na arnikę

Wilamia
Piołunówka czy nalewka z pokrzyw były często stosowane w medycynie, pozostałe wciąż popularne i dobrze. Zaciekawiła mnie maść z żywokostu. Roślina niegdyś popularna, obecnie ze względu na pewne wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa jej stosowania nieczęsto wykorzystywana. Jeśli mogłabyś podzielić się przepisem na nią będę wdzięczny.
Pozdrawiam

Z domowych babcinych przepisów:
Na biegunkę zaparzała nasiona szczawiu polnego,garść gotowała w szklance wody i działało.Na poparzenia sok z liści aloesu, napar z podagrycznika na dolegliwości związane z reumatyzmem,kłacze perzu, wywar z mrowiska na bóle nóg rumianek, lipa, krwawnik, ziele dziurawica, wszystkio starannie własnoręcznie zebrane i przechowywane.
Powrót do góry
Wilamia
Roślina lecznicza

PostWysłany: Sro Gru 22, 2010 10:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tajemny przepis na maść z żywokostu. Smile
Wg oryginalnej receptury z dziada pradziada, wykorzystuje się tylko korzeń.
Trzeba go zetrzeć, co jest dość niełatwe.
Następnie topi się tłuszcz. Dokładnie smalec. Najlepiej z borsuka. Aczkolwiek może być też gęsi (do dostania na Hali Targowej). Nie wiem dlaczego akurat takie... widocznie mają jakieś tam właściwości lub rozpuszcza się w nich to COŚ z żywokostu.
Następnie łączy się tłuszcz i utarty korzeń. (Dla zwiększenia poziomu magiczności maści można mieszać tylko w prawą stronę. Wink Wszak wszyscy znamy potęgę autosugestii. )
I maść gotowa.

Smaruje się tym np skręcenia, czy obicia. Według podań rodzinnych szybciej się wszystko goi. Ja osobiście nie miałam potrzeby sprawdzania skuteczności. Smile

Zawsze marzyły mi się takie suszące się zioła podwieszone pod sufitem i wielka spiżarnia... Smile I kocioł oczywiście. Wink
adamian
Storczyk

PostWysłany: Czw Gru 23, 2010 22:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wilamio
Dziękuję. O wersji maśći na smalcu borsuczym czy gęsim nie słyszałem, warto zapamiętać, spotkałem się za to z metodą konserwowania mięsa właśnie w smalcu gęsim. Gęś podgrzewana w smalcu przez wiele godzin, a następnie przełożona do kamiennego naczynia i zalana tłuszczem mogła być przechowywana dłuższy czas. Potwierdzono, że tłuszcz gęsi w odróżnieniu od większości innych tłuszczów zwierzęcych zawiera w swym składzie spory udział nienasyconych kwasów tłuszczowych i może obniżać podwyższony poziom aterogennego cholesterolu.
Wracając jednak do żywokostu sprawdzałem skuteczność nalewki i przyznam, że świetnie działa, jak będzie potrzeba z pewnośćią spróbuję maści.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Karolina
Storczyk

PostWysłany: Pon Gru 27, 2010 23:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znacie jakiś skuteczny, ziołowy specyfik o działaniu przeciwhistaminowym?
adamian
Storczyk

PostWysłany: Wto Gru 28, 2010 17:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Karolina
Jeśli chodzi o działanie typowo przeciwhistaminowe trudno jest znaleźć jakiekolwiek roślinne preparaty o sile i skuteczności porównywalnej z syntetycznymi antagonistami receptórów histaminowych. Skuteczne są właściwie preparaty odczulające zawierające lizaty z pyłków roślin, roztoczy czy jadu owadów, leczenie nimi jest jednak długotrwałe i niestety medycyna nie dysponuje jeszcze metodami pozwalającymi na pełną identyfikację u danego pacjenta wszystkich potencjalnie dla niego niebezpiecznych alergenów.
Z domowych sposobów pomocniczo można stosować wyciągi z ziół o działaniu przeciwzapalnym, dobór ich oczywiście zależny jest od typu schorzenia. W przypadku np. alergicznej wysypki skuteczny jest wyciąg z rumianku, krwawnika, babki w atopowym zapaleniu skóry szereg preparatów zawierających naturalne oleje roślinne, wyciąg z owsa, dziewanny, lukrecji,
u osób z katarem siennym można stosować preparaty donosowe z olejem sezamowym czy zmikronizowaną celulozą, która tworzy na śluzówce film uniemożliwiający kontakt z alergenem.
Niestety ilość osób u których diagnozuje się choroby alergiczne dramatyczne rośnie, już co prawie trzecie dziecko rodzi się z silną atopią czy alergiami pokarmowymi.
Powrót do góry
Karolina
Storczyk

PostWysłany: Sro Sty 19, 2011 10:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

adamian napisał:
Z nagietka przyrządzałem wyciąg olejowy, świetnie zmiękcza i regeneruje naskórek, najlepszą bazą jest olej słonecznikowy.

Zdobyłam olejowy ekstrakt z kwiatów nagietka macerowany w zimnotłoczonym oleju słonecznikowym. Rewelacja! :) Już po kilku dniach stosowania mogę powiedzieć, że te wszystkie "super" dermokosmetyki od których apteczne półki się uginają, wypadają przy nagietku w tej postaci zupełnie blado.
Szkoda że nie zrobiłam zdjęcia przed i po zastosowaniu...
administrator
Storczyk

PostWysłany: Sro Sty 19, 2011 14:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wygląda na to, że nagietek rządzi :) W sierpniu jechałem między Gniechowicami a Kątami Wrocławskimi i widziałem dziwną roślinę uprawną - okazało się, że był to właśnie nagietek lekarski Calendula officinalis.
Całe pole!
Powrót do góry
Karolina
Storczyk

PostWysłany: Sro Sty 19, 2011 17:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

administrator napisał:
Całe pole!

Very Happy
Ja chyba też założę w tym roku swoje poletko uprawne nagietka...

To jest to pole? ;>
http://www.panoramio.com/photo/29380092
http://www.panoramio.com/photo/38269510
administrator
Storczyk

PostWysłany: Czw Sty 20, 2011 08:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Karolina napisał:
To jest to pole? ;>

Dokładnie to.
Powrót do góry
Karolina
Storczyk

PostWysłany: Sob Sty 22, 2011 22:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja dalej o tym nagietku... ;)

Dlaczego kwiaty języczkowe należy zbierać tylko z odmian pomarańczowych, a z żółtych nie? Co w tych żółtych jest albo czego nie ma, że się nie nadają?

-----
Po części już odpowiedziałam sobie na pytanie -
Działanie lecznicze koszyczków nagietka jest częściowo związane z antyoksydacyjnymi właściwościami polifenoli i karotenoidów, a największa ilość tych związków jest właśnie w kwiatach pomarańczowych.

Zastanawiam się jeszcze czy zawartość tych związków w kwiatach jest aż tak znacznie różna (że rezygnuje się z tych żółtych) ?
administrator
Storczyk

PostWysłany: Nie Sty 23, 2011 16:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj dorwałem książkę o ziołach z 1986 roku. Było w niej sporo nazw ludowych ziół, o których nie miałem pojęcia że oznaczają dany gatunek. Dawno wyszły z użycia takie nazwy, jak:

1) koperek słodki, 2) języczki polne, 3) goryczka czerwona, 4) ziele królewskie, 5) bylica głupich, 6) majeranek dziki, 7) świętojańskie ziele, 8) nieśmiertelnik, 9) rabarbar dłoniasty, 10) jeleni róg, 11) płonka, 12) srebrnik pospolity, 13) złota dziewica.

Szkoda, bo mają swój urok. Teraz tylko przenoszą w czasie.

Ostatnio zmieniony przez administrator dnia Nie Sty 23, 2011 19:24, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Nie Sty 23, 2011 16:45    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 1 z 5
Skocz do: