Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna FORUM BOTANICZNE
Dla tych, którzy lubią zielone

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

CHMIEL UMIERA potrzebna rada!

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Joanna
Większy chwast

PostWysłany: Sob Maj 27, 2017 12:14    Temat postu: CHMIEL UMIERA potrzebna rada! Odpowiedz z cytatem

Drodzy forumowicze,

piszę licząc, że znajdę tutaj osoby z wiedzą botaniczną, które mogłyby mi pomóc w zrozumieniu problemu. Niestety nie znalazłam nigdzie w internecie odpowiedzi. W zeszłym sezonie kupiłam chmiel pnący oraz bluszcz, dla ozdoby balkonu. Oba zostały przez coś zaatakowane i po 2 miesiącach uschły całkowicie (mimo oprysku na mączniaka i nawożenia). Wycięłam je w pień i zostawiłam na zimę. Wiosną ożyły i zaczęły znów pięknie i szybko się piąć, ale powrócił problem z zeszłego sezonu.
Liście chmielu usychają na krawędziach w szybkim tempie. Co dziwne, bo nie ma upałów, często pada, a podlewam je 1 - 2 razy w tygodniu. Balkon mam od strony południowej.

Zastanawiam się czy atakuje go jakieś świństwo, czy może to za mało wody lub niewłaściwe miejsce. Może zła ziemia i czym ją nawieźć? Załączam zdjęcia, może ktoś miał podobny problem i podzieli się wiedzą.
P.S. na liściach nie ma żadnego nalotu ani od góry ani od spodu, teraz akurat coś pyli, stąd te jasne plamki.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Sob Maj 27, 2017 12:14    Temat postu:

Powrót do góry
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Sob Maj 27, 2017 20:28    Temat postu: Re: CHMIEL UMIERA potrzebna rada! Odpowiedz z cytatem

Joanna napisał:
Zastanawiam się czy atakuje go jakieś świństwo, czy może to za mało wody lub niewłaściwe miejsce. Może zła ziemia i czym ją nawieźć? Załączam zdjęcia, może ktoś miał podobny problem i podzieli się wiedzą.P.S. na liściach nie ma żadnego nalotu ani od góry ani od spodu, teraz akurat coś pyli, stąd te jasne plamki.
A jaka to ziemia? Czym i jak intensywnie nawozisz? Jak wilgotne jest podłoże?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Joanna
Większy chwast

PostWysłany: Nie Maj 28, 2017 22:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ziemia uniwersalna dla roślin doniczkowych. Dotychczas nie nawoziłam, kilka dni temu pierwszy raz - agrecolem zimowym dla roślin doniczkowych.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Edek6667
Większy chwast

PostWysłany: Pon Maj 29, 2017 13:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No ja też nigdy tego tak nie robiłem
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Wto Cze 13, 2017 21:03    Temat postu: Re: CHMIEL UMIERA potrzebna rada! Odpowiedz z cytatem

Na moje oko porażenie Pseudoperonospora humuli. Czy rośliny noszą ślady deformacji na liściach i pędach? Jeśli tak, to może to być już infekcja systemiczna i walka z grzybem będzie trudna...
Rozwojowi mączniaka rzekomego sprzyja wysoka wilgotność powietrza i umiarkowane temperatury. Warunkiem niezbędnym do rozwoju sporangiów i wnikania zoospor w głąb tkanek roślin jest zwilżenie powierzchni tkanek (należy więc bezwzględnie unikać spryskiwania rośliny wodą!). Roślinę należy spryskiwać (profilaktycznie) fungicydem na początku okresu wegetacji oraz w jego trakcie. Porażone rośliny najlepiej usunąć i spalić,aby nie były rezerwuarem zarodników.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Reklama

Wysłany: Wto Cze 13, 2017 21:03    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: