Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna FORUM BOTANICZNE
Dla tych, którzy lubią zielone

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Co to za roślina?
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 97, 98, 99, 100  Następny

Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Sro Lip 10, 2013 17:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pozwólcie, że pomogę. Mnie też się nie otworzyło pierwsze zdjęcie Biegaca. Już wiem dlaczego. Powinien wejść w opcję zmień i usunąć cztery końcowe znaki, to znaczy http:
Wtedy wszystko zacznie działać. Chodzi o tą czereśnię ptasią z żółtymi owocami. Kolor owoców może być zmienny, w zależności od odmiany, o czym ci już pisał wtedy niccolai. Liście są podobne, natomiast kora faktycznie bardzo się różni. Czasem są egzemplarze, które mają niespotykaną wręcz korę u danego gatunku. Znam osobiście takie dwa przypadki. Może kiedyś będę miał czas, to napiszę (np. w słotny, jesienny dzień). Jeden był dosyć śmieszny (chociaż nie dla każdej ze stron). Spowodował nawet cały ciąg zabawnych zdarzeń gospodarczych.
Wracając do różnic w wyglądzie kory, mnie się wydaje, że na drugim zdjęciu drzewo jest starsze i z tego wynika ta różnica. Może mieć też na to wpływ odmiana, ale tej z tak bardzo żółtymi owocami nie znam (chyba że to kolory fotki są zmienione).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Sro Lip 10, 2013 17:04    Temat postu:

Powrót do góry
Biegac
Roślina zagrożona

PostWysłany: Sro Lip 10, 2013 18:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Pierwszy zestaw się nie otwiera (coś jest nie tak z linkiem - a właściwie z albumem do którego się odnosi).
Już naprawiłem

Dokładnie o to mi chodziło. Te drzewa mają inną korę i owoce, a jest to ten sam gatunek.
Ponowie jeszcze raz jedno pytanie. Czym się różni wiśnia od czereśni?
Powrót do góry
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Sro Lip 10, 2013 21:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

niccolai napisał:

A tak na poważnie, to mój typ dotyczący fiołka był czysto spekulacyjny - nie upieram się, że to właśnie ta roślina, gdyż nie mam pewności co do tego.

Ja również nie mam pewności co do tego, czy to były liście dzwonka jednostronnego. Tym bardziej, że gdy chciałem otworzyć zbliżenie liści - zaznaczony prostokącik, to "obskoczyły" mnie jakieś agresywne reklamy podejrzane dla mojego antywirusa. Po krótkiej walce z nimi wycofałem się na "z góry upatrzone pozycje". Laughing
niccolai napisał:

A jak podobała się koledze Lubelszczyzna? Wink

Oczywiście napiszę. Już mój nadworny korektor i recenzent (a mam takiego Smile ) wyłapał drobny błąd i przekazał wstępne uwagi. Były krytyczno-entuzjastyczne. Tekścik poprawiłem, częściowo je uwzględniając. Z pisaniem jest trochę tak jak z gotowaniem, na którym się nie znam, ale wiem, że potrawa powinna być odpowiednio przyprawiona. Trochę soli, trochę pieprzu, czasem trzeba dorzucić jakiś listek pietruszki... Bez przypraw potrawa byłaby mdła, ale z drugiej strony nadmiar soli może sprawić, że będzie niesmaczna i niestrawna. Drugą natomiast sprawą jest trafienie w gust czytającego. Ja jak zapewne forumowicze już zdążyli zauważyć lubię się trochę powygłupiać, łącznie z żarcikami w których może nie oszczędzam innych, ale siebie samego również, więc proszę nie obrażajcie się na mnie. Jeśli kogoś uraziłem to przepraszam. Crying or Very sad
Jeszcze pracuję nad zdjęciami i metodą bezpośredniego ich "wklejania" do tekstu. Próbowałem już na dzwonku jednostronnym, ale nie wiem czemu nie wyszło. Sad Muszę jeszcze popróbować jutro rano, bo później znowu na kilka dni wyjeżdżam.

Ostatnio zmieniony przez Janusz B dnia Wto Lip 16, 2013 22:58, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Sro Lip 10, 2013 23:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Biegac napisał:
Te drzewa mają inną korę i owoce, a jest to ten sam gatunek. Ponowie jeszcze raz jedno pytanie. Czym się różni wiśnia od czereśni?
No wiec powtarzam raz jeszcze, że oba drzewa mają taką samą korę oraz owoce Wink To, że kora drzewa nr 1 różni się nieco od kory drzewa nr 2 jest spowodowane wiekiem drzewa. Kora drzew młodych jest gładsza i z charakterystycznymi poziomymi przetchlinkami (te poziome ciemne kreski na korze). U drzew starszych zaczyna sie ona nieco poprzecznie łuszczyć, ale nadal widać fragmenty z przetchlinkami (cecha typowa dla czereśni). Co do owoców, to różnica w wyglądzie wynika z faktu iż ... w przypadku drzewa nr 2 są one po prostu niedojrzałe - czyli "zielone"... Ot i cała tajemnica różnic w wyglądzie Rolling Eyes
Co do różnic między wiśnią, a czereśnią to najpierw krótki rys systematyczny - abyśmy wiedzieli o czym dyskutujemy Wink
W naszym kraju mamy 2 dziko występujące gatunki wiśni:
1) wiśnia karłowata - zwana też wisienka stepową (Prunus fruticosa)
2) wiśnia ptasia - zwana tez czereśnią ptasią lub trześnią (Prunus avium)
Czereśnia/wiśnia ptasia jest gatunkiem uprawianym i posiada wiele odmian różniących się wyglądem i walorami smakowymi owoców oraz terminem owocowania. Innym gatunkiem powszechnie uprawianym, ale nie występującym w stanie dzikim (poza nielicznymi przypadkami dziczenia z hodowli) jest wiśnia pospolita (Prunus cerasus). Jej pozycja systematyczna nie jest dość jasna i przyjmuje się iż powstała w wyniku skrzyżowania czereśni ptasiej z wiśnia karłowatą. Wiśnia karłowata jest niewielkim krzewam naturalnie występującym w zbiorowiskach o charakterze stepowym - w Polsce występuje bardzo rzadko - głównie na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu (dlatego pozwolę sobie pominąć ten gatunek w naszych rozważaniach).
Nasze porównanie dotyczyć będzie Wiśni/czereśni ptasiej (Prunus avium) - zwanej dalej CZEREŚNIĄ oraz uprawianej wiśni pospolitej (Prunus cerasus) - zwanej dalej WISNIĄ. Oba gatunki można bowiem łatwo spotkać w parkach i ogrodach. Pozwolę sobie na wymienienie najbardziej podstawowych cech pozwalających odróżnić oba gatunki i nie zagłębiać się w detale związane np. z budową kwiatów (np. z budową hypancjum) gdyż, jak mniemam, i tak niewiele one powiedzą początkujacym botanikom Wink
A zatem:
1) podstawową cechą związaną z wyglądem obu gatunków i łatwo rzucającą się w oczy jest wygląd kory. Kora u czereśni jest gładka i posiada charakterystyczne poziome przetchlinki. Kora starszych osobników często łuszczy się w postaci poziomych płatów (charakterystyczne rulony na korze), ale wstawki z przetchlinkami są widoczne - i co najważniejsze - jeśli kora w dolnej części pnia jest złuszczona i zatraca swój gładki charakter, to w wyższych partiach pnia (młodszych) ten układ jest dobrze widoczny (Foto 1a). Natomiast kora wiśni jest złuszczona niemal jednakowo na całej długości pnia i posiada "typowy" wygląd dla kory większości drzew. Kolor kory obu gatunków może byc nieco różny, zwłaszcza kora czereśni może być stalowoszara do rdzawobrązowej , zaś kora wiśni jest ciemnobrązowa (Foto 2a).

Fot. 1a Prunus avium

Fot. 2a Prunus cerasus
Druga cecha to wygląd liści. Liście czereśni są raczej krótkoogonkowe, jasnozielone i matowe z wierzchu, z wyraźną, gęstą i regularną nerwacją. Są zwykle wyraźnie piłkowane na brzegach (foto 1b). Liście wiśni są mniejsze, z wierzchu ciemnozielone i skórzaste - połyskujące. Nerwacja nie tak wyraźnie widoczna jak u czereśni. Liście są gładsze na brzegach - lekko piłkowane lub karbowane. Zwykle z ogonkiem z 1-2 gruczołkami (foto 2b).

Fot. 1 Prunus avium

Fot. 2 Prunus cerasus
Na koniec dodam, iz czereśnia to zwykle potężne drzewo, zas wisnia jest niewielkim drzewkiem dorastającym zwykle do 4-5 m.
Powrót do góry
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Sro Lip 10, 2013 23:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Janusz B napisał:
Jeszcze pracuję nad zdjęciami i metodą bezpośredniego ich "wklejania" do tekstu. Próbowałem już na dzwonku jednostronnym, ale nie wiem czemu nie wyszło. Sad Może dlatego, że początkowo wpisałem z pośpiechu tylko odnośnik do strony ze zdjęciem, a dopiero później w ramach opcji "zmień" próbowałem wkleić zdjęcie bezpośrednio.
Nie wyszło, bo tak jak piszesz, umieściłeś link do strony, a nie do zdjęcia - w dodatku zapomniałeś o znacznikach [img][/img]. Na priv przesyłam koledze uzupełnioną treść postu - tak by wyświetlała się poprawnie - taką małą "sciągę" Very Happy
Powrót do góry
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Czw Lip 11, 2013 07:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i wyszedłem na fajtłapę, w dodatku roztargnionego. A było inaczej. Znaczki img dałem, ale widząc w podglądzie, że nic to nie pomogło, z powrotem je usunąłem (i mogło się wydawać, że zapomniałem). Syn mi wyjaśnił co było źle. Tak jak niccolai zauważył był adres do strony, a nie do zdjęcia. Trzeba było na stronie gdzie wstawiałem zdjęcie kliknąć "pobierz kody" (o czym nie wiedziałem) i wtedy pobrać kod do zdjęcia (na samym dole, kilka opcji do wyboru).
Dzięki za pomoc, kilka dni mnie nie będzie, więc niccolai odpocznie od tępego ucznia. Laughing
A zdjęcie już jest wklejone na poprzedniej stronie.

Ostatnio zmieniony przez Janusz B dnia Czw Lip 11, 2013 08:45, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Czw Lip 11, 2013 07:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki niccolai za instruktaż wstawiania zdjęć. Są już pozytywne efekty - patrz "Lubelszczyzna chmielem stoi?". Laughing

Ostatnio zmieniony przez Janusz B dnia Wto Lip 16, 2013 22:56, w całości zmieniany 6 razy
Powrót do góry
madzia37
Większy chwast

PostWysłany: Pią Lip 12, 2013 18:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich forumowiczów,

moja znajoma prosiła mnie o pomoc w identyfikacji niżej przedstawionej rośliny. Rośnie ponad metr, a dojrzałe owoce przypominają czarne jeżyny.

Powrót do góry
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Pią Lip 12, 2013 20:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

madzia37 napisał:
moja znajoma prosiła mnie o pomoc w identyfikacji niżej przedstawionej rośliny. Rośnie ponad metr, a dojrzałe owoce przypominają czarne jeżyny.
To szkarłatka chińska (Phytolacca clavigera)
Dodam tylko, że owoce (a właściwie nasiona) są trujące!
Powrót do góry
Biegac
Roślina zagrożona

PostWysłany: Pon Lip 15, 2013 06:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy to są winogrona, jeśli tak to jakie?
http://i.imgur.com/UKJQuaD.jpg
http://i.imgur.com/eHnPZeH.jpg
http://i.imgur.com/w1uqkYX.jpg
http://i.imgur.com/Gl0M747.jpg
http://i.imgur.com/Q89nx3w.jpg
http://i.imgur.com/e1ysAFX.jpg
Powrót do góry
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Pon Lip 15, 2013 08:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Biegac napisał:
Czy to są winogrona, jeśli tak to jakie?
Mogę jedynie potwierdzić, iż pnącze na zdjęciach to winorośl (Vitis sp). Jaka to odmiana nie podejmę się powiedzieć - zapewne któraś z odmian winorośli właściwej Vitis vinifera.
Dodatkowo winorośli przemieszana jest z rośliną o nazwie winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia) - to ta roślina o wyraźnie podzielonych (5-listkowych) liściach.
Szczególnie dobrze widoczny jest na tym zdjęciu:
http://i.imgur.com/e1ysAFX.jpg

Winobluszcz pięciolistkowy jest rośliną inwazyjną pochodzącą z Ameryki Pn. Do Europy został sprowadzona jako roślina ozdobna - gdzie, dziczejąc, szybko się rozrasta kolonizując i dominując zbiorowiska naturalne. Stanowi to poważne zagrożenie dla krajowej flory.
Powrót do góry
Biegac
Roślina zagrożona

PostWysłany: Pon Lip 15, 2013 09:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Obok tej winorośli, rosła inna roślina. Myślę że to jakaś borówka, czy coś w tym stylu. Cool
http://imgur.com/a/z01rz#7
Powrót do góry
Karolina
Storczyk

PostWysłany: Pon Lip 15, 2013 10:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Porzeczka czarna.
Biegac
Roślina zagrożona

PostWysłany: Pon Lip 15, 2013 13:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jak się nazywa gatunek tego drzewa i czy jego owoce są jadalne?
http://imgur.com/a/0rego#0
Powrót do góry
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Wto Lip 16, 2013 20:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Biegac napisał:
A jak się nazywa gatunek tego drzewa i czy jego owoce są jadalne?
Na moje oko (w oparciu o te zdjecia) to śliwa wiśniowa - zwana ałyczą. Sądząc po gabarytach i wybarwieniu rośliny jest to stara odmiana Atropurpurea (Prunus cerasifera var. atropurpurea).
Owoce tej śliwy sa jadalne - o ile to ona Wink
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Wto Lip 16, 2013 20:25    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 97, 98, 99, 100  Następny
Strona 98 z 100
Skocz do: