Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna FORUM BOTANICZNE
Dla tych, którzy lubią zielone

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Co to za roślina?
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 98, 99, 100

Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Wto Lip 23, 2013 21:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja takie "niedoskonałe" z wyglądu leśne maliny wcinam, aż mi się uszy trzęsą. Są aromatyczne, i smaczne, natomiast te hodowlane różnie, często wyglądają pięknie, ale smakują średnio. Nieskazitelny owoc był prawie na pewno pryskany, a gdy jest ogromny, to pewnie jeszcze nawożony jakąś ogromną dawką nawozów, i zapewne nie naturalnych. Mój ojciec mówił mi: "największymi trucicielami gleby nie są rolnicy, nie są leśnicy, ale są nimi sadownicy nastawieni na wysokotowarową produkcję." Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Wto Lip 23, 2013 21:44    Temat postu:

Powrót do góry
Biegac
Roślina zagrożona

PostWysłany: Sro Lip 24, 2013 11:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
No więc tak ... osobiście wybrałbym tę z lasu - na pewno jest zdrowsza, niż ta "wypasiona" z hodowli!

Cytat:
Ja takie "niedoskonałe" z wyglądu leśne maliny wcinam, aż mi się uszy trzęsą. Są aromatyczne, i smaczne, natomiast te hodowlane różnie, często wyglądają pięknie, ale smakują średnio.
Czyli jak następnym razem będę szedł przez las i spotkam maliny z lasu np. z grzybem i je zjem to raczej nic mi się nie stanie? I raczej powinienem wystrzegać się wyidealizowanych owoców z hipermarketów. Czy tak?

Cytat:
Końcówek pędów z liśćmi, widoku krótkopędów oraz przylistków (jeśli są)
Ewentualnie informacji czy krzew był kolczasty lub czy ma owoce barwy żółtej lub żółto-pomaranczowej?

Oto zdjęcia. Mam nadzieję, że sprostałem twoim wymaganiom Smile :
http://img153.imageshack.us/slideshow/webplayer.php?id=jqqv.jpg
Powrót do góry
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Sro Lip 24, 2013 13:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Biegac napisał:
Czyli jak następnym razem będę szedł przez las i spotkam maliny z lasu np. z grzybem i je zjem to raczej nic mi się nie stanie? I raczej powinienem wystrzegać się wyidealizowanych owoców z hipermarketów. Czy tak?
Grzyb na malinach raczej Ci nie zaszkodzi (jeśli zjesz ich w przyzwoitej ilości, a owoce nie są nim mocno porażone Wink ), ale raczej odradzam jedzenie malin wprost w lesie - grozi to "złapaniem" jakiejś choroby odzwierzęcej (np. bąblowca) - chyba, że takie maliny uprzednio umyjesz (dotyczy to zresztą wszystkich owoców leśnych). Co do owoców w hipermarketach, to się zgadza - im ładniejsze - tym bardziej niezdrowe. Wink Polecam robić zakupy np. w osiedlowych zieleniakach i zwracać uwagę na ich wygląd - jeśli mają "skazy", to znaczy, że nie są nadmiernie nafaszerowane chemią Smile

Biegac napisał:
Oto zdjęcia. Mam nadzieję, że sprostałem twoim wymaganiom Smile
Czyżby moje wymagania były tak wygórowane? Wink Tak, to mirabelka... Smile
Powrót do góry
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Sro Lip 24, 2013 16:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

niccolai napisał:
raczej odradzam jedzenie malin wprost w lesie - grozi to "złapaniem" jakiejś choroby odzwierzęcej (np. bąblowca) - chyba, że takie maliny uprzednio umyjesz (dotyczy to zresztą wszystkich owoców leśnych).

Bąblowicę można złapać chyba głównie na niemytych jagodach czernicach, brusznicy i na poziomce z racji ich małej wysokości. Maliny i jeżyny te niskie są chyba najbardziej narażone. Z wysokiego krzaka ja nie myję owoców, chociaż pewniejsze jest chyba mycie wszystkich.
http://www.gronkowiec.pl/tasiemiec_bomblowiec.htm
Powrót do góry
Biegac
Roślina zagrożona

PostWysłany: Czw Lip 25, 2013 14:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ta roślina to ognik szkarłatny, przynajmniej tak dowiedziałem się od przyjaciela. Mówił mi on także, że jego ojciec gdy był jeszcze młody jadał owoce tego drzewa. Nie wiem czy na surowo, czy jakoś je przyrządzał. Chcę się dowiedzieć, czy jest to możliwe, czy mój przyjaciel mnie wkręcał.
http://imgur.com/a/y7efy#0
Powrót do góry
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Czw Lip 25, 2013 18:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Biegac napisał:
Ta roślina to ognik szkarłatny, przynajmniej tak dowiedziałem się od przyjaciela. Mówił mi on także, że jego ojciec gdy był jeszcze młody jadał owoce tego drzewa. Nie wiem czy na surowo, czy jakoś je przyrządzał. Chcę się dowiedzieć, czy jest to możliwe, czy mój przyjaciel mnie wkręcał.
Oj wkręca Cię, wkręca! Wink
Krzew na zdjęciu wygląda na zwykłą aronię - jest to rzeczywiście krzew o bardzo wartościowych owocach (dużo wit. C,. garbniki itp.). Owoce aronii, jedzone wprost z krzewu, są co prawda cierpkie, ale po przemrożeniu stanowią znakomity materiał na sok i nalewkę - polecam zwłaszcza tę drugą - jest niezastąpiona w mroźne zimowe wieczory Very Happy
Ognik szkarłatny natomiast wygląda tak (zdjęcie ubiegłoroczne z mojego ogrodu - obecnie owoce nie sa jeszcze w pełni wybarwione):

A teraz najważniejsze: owoce ognika są trujące! Nie są one co prawda wyjątkowo toksyczne, ale mogą powodować szereg nieprzyjemnych dolegliwości gastrycznych!
Powrót do góry
Biegac
Roślina zagrożona

PostWysłany: Pią Lip 26, 2013 06:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Porównując zdjęcia widzę tylko różnice w korze. Ognik szkarłatny ma korę szkarłatna Smile. Po czym rozpoznałeś, że to aronia? Mógłbyś wypisać różnice między tymi drzewami?
Powrót do góry
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Pią Lip 26, 2013 07:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Biegac napisał:
Porównując zdjęcia widzę tylko różnice w korze. Ognik szkarłatny ma korę szkarłatna Smile. Po czym rozpoznałeś, że to aronia? Mógłbyś wypisać różnice między tymi drzewami?
To się chyba niezbyt dokładnie przyjrzałeś, bo różnice są kolosalne! Wink
Po pierwsze nie są to drzewa - tylko krzewy dorastające do 2-3 m wysokości (rzadko wyżej). Aronia jest krzewem stosunkowo luźnym (chyba że jest mocno przycinana - wówczas mocniej się zagęszcza), o stosunkowo gładkiej korze - barwy szarobrunatnej. Liście na ogonkach, lekko skórzaste. Owoce duże, zebrane w baldachogrona na wyraźnej szypule, barwy granatowoczarnej. Ognik natomiast to zwarty krzew o zimozielonych liściach (w łagodniejszym klimacie) i bardzo ciernisty! Swoją fizjonomią przypomina śliwę tarninę - to również krzew o bardzo zwartym pokroju i mocnych cierniach. Liście ognika są drobne, krótkoogonkowe, skórzaste. Owoce drobne (mniej więcej wielkości jarzębiny) koloru krwistoczerwonego, bądź żółtego - mogą być także kolory pośrednie w zależności od odmiany. Kora gładka, na młodych pędach rdzawobrązowa, na starych szarawobrunatna.
Jeśli zechcesz mogę zamieścić zdjęcia porównujące oba gatunki - ale dopiero jak wrócę do domu - czyli koło wieczora Wink
Powrót do góry
Biegac
Roślina zagrożona

PostWysłany: Pią Lip 26, 2013 09:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jeśli zechcesz mogę zamieścić zdjęcia porównujące oba gatunki - ale dopiero jak wrócę do domu - czyli koło wieczora

Byłbym bardzo zadowolony, gdybyś to zrobił. Mam jeszcze jedną prośbę. Spotkałem się z taką nazwą jak: "piołun gorzki". Niestety po wpisaniu tej nazwy do przeglądarki internetowej wyskakuje mi roślina: "bylica piołun". Czy to są dwie różne rośliny? Jeżeli tak to jak rozpoznać piołun gorzki?
Powrót do góry
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Pią Lip 26, 2013 12:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Biegac napisał:
Mam jeszcze jedną prośbę. Spotkałem się z taką nazwą jak: "piołun gorzki". Niestety po wpisaniu tej nazwy do przeglądarki internetowej wyskakuje mi roślina: "bylica piołun". Czy to są dwie różne rośliny? Jeżeli tak to jak rozpoznać piołun gorzki?
Nazwa "piołun gorzki" znana jest mi tylko w jednym znaczeniu, a mianowicie - jest to napar ze sproszkowanych liści bylicy piołun (Artemisia absinthium), stosowany jako środek do zwalczania pasożytów wewnętrznych (glist, owsików, tasiemca). Bylica piołun zwana jest także abstntem, wermutem, rutą psią lub po prostu piołunem, ale nie spotkałem się z określeniem "gorzki" w przypadku nazwy tej rośliny. Nie kojarzę też innego gatunku, który takowe określenie by posiadał. Często spotykane określenie "gorzki" w stosunku do piołunu (np. powiedzenie "gorzki jak piołun") odnosi się do właściwości smakowych tej rośliny - zawarte w niej olejki i glikozydy nadają mu wyjątkowo gorzki smak. Walory smakowe piołunu zostały docenione już w starożytności. Do dziś jest wykorzystywany jako przyprawa do mięs, miodów pitnych oraz trunków - najbardziej znane to absynt i wermut. Smile
Powrót do góry
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Pią Lip 26, 2013 15:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Biegac napisał:
Ognik szkarłatny ma korę szkarłatna Smile.

Nie tyle korę, co raczej owoce ma szkarłatne. I to od ich koloru pochodzi nazwa rośliny.
Powrót do góry
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Pią Lip 26, 2013 21:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Janusz B napisał:
Nie tyle korę, co raczej owoce ma szkarłatne. I to od ich koloru pochodzi nazwa rośliny.
Zgadza się - nazwa wywodzi się od krwistoczerwonych (szkarłatnych) owoców tej rośliny.
a co do różnic pomiędzy aronią, a ognikiem to sa następujące:
1) Aronia (po lewej na zdjęciu) to krzew o luźnej fizjonomii, pozbawiony cierni, gładkiej, szarobrązowej korze, dużych skórzastych liściach i owocach barwy granatowoniebieskiej.
Ognik (poprawej na zdjęciu) to zwarty krzew, mocno ciernisty, fizjonomią przypominający śliwy. Liście ognika sa stosunkowo niewielkie i skupione na krótkopędach. Owoce krwistoczerwone, ale bywają odmiany o owocach żółtych bądź pomarańczowych.

2) Liście aronii sa eliptyczne, lekko piłkowane, skórzaste. Z wierzchu ciemnozielone, od spodu srebrzystozielone. Młode pędy mogą byc lekko omszone.

3) Ognik to krzew o pędach licznie pokrytych ostrymi cierniami. Liście sa stosunkowo niewielkie, lekko karbowane. Kora młodych pędów jest rdzawobrązowa, starszych szarawa, gładka i lśniąca. Owoce niewielkie, ale liczne.

4) Liście aronii (po lewej) są zdecydowanie większe niż ognika (po prawej) - co widać na zamieszczonym poniżej zdjęciu.

Sorry za jakość zdjęć - robiłem pospiesznie - ale myślę, że najważniejsze cechy da sie z nich odczytać Wink
Powrót do góry
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Sob Lip 27, 2013 09:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam propozycję do Admina, żeby zamknąć te 100 stron tematu "Co to za roślina" ponieważ będąc nowym użytkownikiem forum będzie duża trudność wejścia do środka tego tematu. Już teraz ciężko wejść na środkowe strony, np. na 50-tą. Można by ten temat nazwać "Rozpoznawanie roślin- dawne posty" lub jakoś tak, i zamknąć je. Nowe nazywały by się np. "Co to za roślina" i były by otwarte.
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Sob Lip 27, 2013 09:55    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 98, 99, 100
Strona 100 z 100
Skocz do: