Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna FORUM BOTANICZNE
Dla tych, którzy lubią zielone

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Klucze do oznaczania roślin.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anvendir
Roślina uprawna pospolita

PostWysłany: Pią Sie 02, 2013 13:22    Temat postu: Klucze do oznaczania roślin. Odpowiedz z cytatem

Witam, mam pytanie odnośnie kluczy do oznaczania.

Posiadam klucz do oznaczania roślin Rostafińskiego, szybko okazało się, że nie wszystko tam mogę znaleźć. Zakupiłem klucz Szafera, kawał dobrej książki jednym słowem. Wyczytałem na Waszym forum, że w Polsce występuje około 400 gatunków z rodzaju mlecz, no i bęc. W Rostafińskim jeden gatunek, w Szaferze coś koło 10.

Stąd moje pytanie, jest jakiś klucz, książka zasoby internetowe gdzie jest zgromadzona cała flora Polski? Wink

Jest jeszcze atlas roślin Pana Snowarskiego, czy Waszym zdaniem warty polecenia?

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Pią Sie 02, 2013 13:22    Temat postu:

Powrót do góry
Karolina
Storczyk

PostWysłany: Pią Sie 02, 2013 18:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest jeszcze:
"Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej"
L.Rutkowskiego
http://ksiegarnia.pwn.pl/public/pic/hcovers/240/51/klucz-do-oznaczania-rolin-naczyniowych-polski-niowej_4304.jpg

"Exkursionsflora von Deutschland, t. 3. Gefäßpflanzen: Atlasband"
W. Rothmaler
http://www.kp.org.pl/components/com_virtuemart/shop_image/product/49ff0ae83be1feb10d6e2ab1f3e9a53f.jpg

Jeśli chodzi o sam rodzaj Taraxacum - mniszki, polecam opracowanie:
P. Marciniuk. 2010. Rodzaj Taraxacum w Polsce: wiadomości ogólne : zbiór i oznaczanie. Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego

Dla rodzaju Rubus- jeżyny, opracowanie:
Zieliński J. 2004. The genus Rubus (Rosaceae) in Poland. Pol. Bot. Studies. (16):1-300.

Dla rodzaju Rosa- róże, opracowanie:
Popek R. 2002. Róże dziko rosnące Polski. Klucz-Atlas. Plantpress, Kraków.

Dla rodzaju Oenothera- wiesiołek jest z kolei opracowanie Prof. Rostańskiego...
Anvendir

PostWysłany: Sob Sie 03, 2013 12:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W kluczu Rutkowskiego jest podobna ilość jak w kluczu Szafera.

Cytat:
Jeśli chodzi o sam rodzaj Taraxacum - mniszki, polecam opracowanie:
P. Marciniuk. 2010. Rodzaj Taraxacum w Polsce: wiadomości ogólne : zbiór i oznaczanie. Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego

Dzięki wielkie. Wink

Istnieje jakieś jedno opracowanie, niekoniecznie klucz, gdzie jest cała aktualna flora Polski, coś podobnego jak Exkursionsflora von Deutschland, t. 3. Gefäßpflanzen: Atlasband dla flory Niemiec?
Powrót do góry
Karolina
Storczyk

PostWysłany: Sob Sie 03, 2013 15:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Anvendir napisał:
Istnieje jakieś jedno opracowanie, niekoniecznie klucz, gdzie jest cała aktualna flora Polski, coś podobnego jak Exkursionsflora von Deutschland, t. 3. Gefäßpflanzen: Atlasband dla flory Niemiec?

Dla Polski o takim atlasie nie słyszałam. Ale jest niemiecki, dlatego z niego korzystamy.

Co rozumiesz pod pojęciem "cała aktualna flora Polski"?
Cała - również i cała masa gatunków uprawnych, ozdobnych, ogrodowych, praktycznie z całego świata? Bo jeśli takt to "cała flora" jest dla mnie nieskończonym zbiorem gatunków.
Anvendir

PostWysłany: Sob Sie 03, 2013 20:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Dla Polski o takim atlasie nie słyszałam. Ale jest niemiecki, dlatego z niego korzystamy.

No tak, ale jeśli ktoś, tak jak ja pochodzi z wschodniej części Polski, (Przemyśl) to nie do końca wszystko będzie jak w Niemczech. No chyba, że się mylę. Moja wiedza z zakresu botaniki jeszcze kuleje, dlatego proszę o wyrozumiałość Rolling Eyes Pracuję nad tym...

Cytat:
Cała - również i cała masa gatunków uprawnych, ozdobnych, ogrodowych, praktycznie z całego świata? Bo jeśli takt to "cała flora" jest dla mnie nieskończonym zbiorem gatunków.

Pod tym pojęciem rozumiem ogół roślin dziko-rosnących, czy też trwale zadomowionych (np. klon jesionolistny) w naszym kraju. Pomijając rośliny uprawne, ozdobne, ogrodowe i wszelkie ich odmiany i formy.

A co myślisz o http://www.ib-pan.krakow.pl/ibwyd/flory/flory.htm a konkretnie o http://www.ib-pan.krakow.pl/ibwyd/flory/flory-vasc.html ? Wink
Powrót do góry
Karolina
Storczyk

PostWysłany: Sob Sie 03, 2013 22:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Anvendir napisał:
Cytat:

No tak, ale jeśli ktoś, tak jak ja pochodzi z wschodniej części Polski, (Przemyśl) to nie do końca wszystko będzie jak w Niemczech. No chyba, że się mylę. Moja wiedza z zakresu botaniki jeszcze kuleje, dlatego proszę o wyrozumiałość :roll: Pracuję nad tym...

Cytat:

Anvendir napisał:
Pod tym pojęciem rozumiem ogół roślin dziko-rosnących, czy też trwale zadomowionych (np. klon jesionolistny) w naszym kraju. Pomijając rośliny uprawne, ozdobne, ogrodowe i wszelkie ich odmiany i formy.

W takim razie wymienione klucze będą odpowiednie.
To prawda, że w niektórych opracowaniach nie ma określonych gatunków. Dlatego najlepiej jest mieć kilka różnych kluczy (Rutkowskiego, Szafera, Rothmalera...) i z nich jednocześnie korzystać.
Flora Polski jest wciąż obiektem badań. Powstają nowe opracowania, które należałoby śledzić.

Anvendir napisał:
A co myślisz o http://www.ib-pan.krakow.pl/ibwyd/flory/flory.htm a konkretnie o http://www.ib-pan.krakow.pl/ibwyd/flory/flory-vasc.html ? ;-)

Jak najbardziej polecam, jeśli masz dostęp.
Reklama

Wysłany: Sob Sie 03, 2013 22:41    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: