Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna FORUM BOTANICZNE
Dla tych, którzy lubią zielone

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Gdzie szukać ciekawych roślin do zielnika?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kas999999
Chwast

PostWysłany: Czw Lip 07, 2011 22:10    Temat postu: Gdzie szukać ciekawych roślin do zielnika? Odpowiedz z cytatem

Jestem z woj. małopolskiego i szukam jakiś roślinek do zielnika. Mam dużo chwastów i innych pospolicie występujących roślin. Chciałabym jednak, znaleźć coś, czym mogłabym się pochwalić, coś rzadkiego... Byłam w lesie, na łące, zwiedziłam kilka polnych dróg i wyplewiłam sąsiadom pole z chwastów, ale może są takie msc-a, gdzie spotkam jeszcze coś innego. Może wiecie gdzie szukać... Dodam, że mieszkam na terenie przykrytym marglami i wapieniem. (niektórzy sądzą, że dużo tu oryginalnych okazów)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Reklama

Wysłany: Czw Lip 07, 2011 22:10    Temat postu:

Powrót do góry
Karolina
Storczyk

PostWysłany: Czw Lip 07, 2011 22:45    Temat postu: Re: Gdzie szukać fajnych roślin do zielnika???? Odpowiedz z cytatem

Coś rzadkiego + grupa osób które chciałyby pochwalić się posiadaniem czegoś rzadkiego w zielniku = coś zagrożonego wyginięciem lub wymarłego.

kas999999 napisał:
Byłam w lesie, na łące, zwiedziłam kilka polnych dróg i wyplewiłam sąsiadom pole z chwastów

Zanurkuj w stawie albo w jakimś rowie melioracyjnym :) Ile tam ciekawych roślin, niekoniecznie rzadkich.

Ostatnio zmieniony przez Karolina dnia Pią Lip 08, 2011 08:08, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
administrator
Storczyk

PostWysłany: Pią Lip 08, 2011 07:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przykro mi, ale podzielam zdanie Karoliny.

W środowisku naukowym, zbieranie roślin rzadkich i zagrożonych jest trendy u Krakowian... I tylko u nich! Widzę, że tradycja robienia zielników przechodzi już na młodych :)

Naukowcy zbierają roślinę do zielnika w celu dokumentacyjnym - aby je wcześniej oznaczyć, potwierdzić jej występowanie. Jeśli zbierze to jedna osoba i pokaże innym naukowcom, nie ma potrzeby, aby zbierać jej więcej! Tak robią nasi. Za to każdy botanik z Krakowa przyjedzie w teren z setką gazet pod pachą i gdy tacy rzucą się na rzadkie rośliny, szybko okaże się, że zebrali je wszystkie! Później okazuje się, że w zielnikach jest więcej okazów rośliny, niż pozostało jej na stanowiskach naturalnych :( Niektóre gatunki we florze Polski są ultra-rzadkie właśnie z tego powodu.

Jeśli lubisz robić zielniki, dokumentuj właśnie rośliny pospolite. Tu nie chodzi o rzadkość rośliny, ale o perfekcyjny sposób zasuszenia, doskonałą widoczność cech potrzebnych do oznaczenia, brak zagięć liści, obecność kwiatów i owoców (zbierz 2x tą samą roślinę), idealnie zachowaną część podziemną... Nawet zwykły mniszek Taraxacum może być cenniejszym okazem zielnikowym niż jakiś storczyk, jeśli ten drugi był fatalnie zasuszony... Poza tym, idź na ilość. Na mojej uczelni usłyszałem mądre zdanie: bioróżnorodność generują rośliny pospolite, nie rzadkie, których jest tylko kilka procent w naszej florze :)
Powrót do góry
administrator
Storczyk

PostWysłany: Pią Lip 08, 2011 07:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Żeby Cię zupełnie nie zniechęcać, dodam że jeśli Twój zielnik będzie liczył powiedzmy... około 2000 okazów różnych gatunków, wtedy możesz czuć się uprawniona do zbierania roślin rzadkich :)

Wtedy przyjedź do Wrocławia i sam zawiozę Cię w ciekawe miejsca :)
Powrót do góry
kas999999
Chwast

PostWysłany: Pią Lip 08, 2011 10:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie chodziło mi o rośliny zagrożone wymarciem. Wiem, że bezsensowne byłoby robienie zielnika, z okazami, które niebawem mogą się w Polsce już nie pokazać. Po prostu pomyślałam, że mogłabym pokazać coś, co nie rośnie np na piaskach. Chyba są takie rośliny, które preferują podłoże wapienne, w związku z czym tam pojawiają się częściej, ale nie są pod ochroną...
Powrót do góry
Karolina
Storczyk

PostWysłany: Pią Lip 08, 2011 14:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kas999999 napisał:
Po prostu pomyślałam, że mogłabym pokazać coś, co nie rośnie np na piaskach.

Karolina napisał:
Zanurkuj w stawie albo w jakimś rowie melioracyjnym :) Ile tam ciekawych roślin, niekoniecznie rzadkich.

Wybieraj zróżnicowane siedliska, każde z nich oferuje inne warunki ekologiczne i dlatego przedstawia odmienny "zestaw" roślin.
Reklama

Wysłany: Pią Lip 08, 2011 14:19    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: