Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna FORUM BOTANICZNE
Dla tych, którzy lubią zielone

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Poprawne nazewnictwo

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
iwonapro
Roślina pospolita

PostWysłany: Czw Cze 21, 2012 08:26    Temat postu: Poprawne nazewnictwo Odpowiedz z cytatem

Jeśli dubluję wątek (szukałam-nie znalazłam) to przepraszam i jednocześnie proszę o przeniesienie do właściwego.

Jeśli podaje się nazwę gatunku po polsku i po łacinie to którą nazwę najpierw i czy w ogóle jest jakaś ustalona kolejność? Wiem jedynie, że najpierw rodzaj a później gatunek.

Pytanie dwa: Liczba pojedyncza primul po polsku to pierwiosnek czy pierwiosnka?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Czw Cze 21, 2012 08:26    Temat postu:

Powrót do góry
Karolina
Storczyk

PostWysłany: Czw Cze 21, 2012 10:11    Temat postu: Re: Poprawne nazewnictwo Odpowiedz z cytatem

iwonapro napisał:
Jeśli dubluję wątek (szukałam-nie znalazłam) to przepraszam i jednocześnie proszę o przeniesienie do właściwego.
Jeśli podaje się nazwę gatunku po polsku i po łacinie to którą nazwę najpierw i czy w ogóle jest jakaś ustalona kolejność? Wiem jedynie, że najpierw rodzaj a później gatunek.

Nie wiem czy jest sztywno określona i zapisana reguła określająca którą nazwę - polską czy łacińską podajemy pierwszą. Wiadomo natomiast, że ta łacińska jest ważniejsza, ponieważ ma jednoznacznie określić o który gatunek chodzi. Bardzo często w pracach botanicznych bazujemy tylko na nazwach łacińskich bo to jest wystarczające żeby dobrze zorientować się o czym piszemy. W języku polskim większość gatunków ma kilka nazw, a do tego dochodzą jeszcze nazwy ludowe, i w każdym obcym języku nazwy te są inne... a przecież wciąż chodzi np. o ten sam jeden gatunek. Wiadomo że nie botanikom łatwiej jest zapamiętać zwyczajową nazwę polską. A żeby wszystkim było dobrze można pisać tak jak mamy to w zwyczaju robić - podajemy nazwę polską, a za nią łacińską np. bluszcz pospolity Hedera helix.

iwonapro napisał:
Pytanie dwa: Liczba pojedyncza primul po polsku to pierwiosnek czy pierwiosnka?

Z taksonomii roślin pamiętam, że używaliśmy nazwy pierwiosnka, chociaż ludzie używają potocznie obu nazw. Chyba nawet częściej usłyszeć można tę drugą - "pierwiosnek".
Na stronie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej jest napisane: "...pierwiosnka lekarska, zwana także pospolicie pierwiosnkiem (choć błędnie, gdyż pierwiosnek jest ptakiem)..."
administrator
Storczyk

PostWysłany: Czw Cze 21, 2012 17:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1) Zgadzam się. Nazwa polska przed nazwą łacińską, a w rozmowie ze specjalistami pomija się polską.
2) Zdecydowanie pierwiosnek lekarski i pierwiosnek wyniosły :)
3) Tak, kukułka szerokolistna to też błędna nazwa, bo kukułka to przecież ptaszek :P Na szczęście można używać zamiennych nazw: storczyk i stoplamek, ale kto by o tym wiedział...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Karolina
Storczyk

PostWysłany: Czw Cze 21, 2012 18:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawe od czego pochodzą nazwy - niedośpiałek maleńki i mysiurek drobny :) Zawsze mnie to ciekawiło.
iwonapro
Roślina pospolita

PostWysłany: Czw Cze 21, 2012 19:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zaś nic nie wiem o tych pierwiosnkach.
Będę się musiała nauczyć wszystkich łacińskich nazw primul.
A ja nawet amator nie jestem.
Może można tak i tak..
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Czw Cze 21, 2012 19:45    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: