Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna FORUM BOTANICZNE
Dla tych, którzy lubią zielone

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dziwna roślina na kompostowniku.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pk202
Większy chwast

PostWysłany: Nie Wrz 02, 2012 13:00    Temat postu: Dziwna roślina na kompostowniku. Odpowiedz z cytatem

Jakiś miesiąc temu na kompostowniku u mnie na działce wyrosła bardzo dziwna roślina: wysokość około dwa metry, łodyga jak od słonecznika, liście oraz kwiaty jak od cukinii, natomiast owoce wyglądają jak makówki. Nikomu z mojej rodziny nie udało się zidentyfikować tej dziwnej rośliny dlatego zwracam się z prośbą do forumowiczów. Poniżej zamieszczam zdjęcia:

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Nie Wrz 02, 2012 13:00    Temat postu:

Powrót do góry
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Nie Wrz 02, 2012 18:07    Temat postu: Re: Dziwna roślina na kompostowniku. Odpowiedz z cytatem

pk202 napisał:
Nikomu z mojej rodziny nie udało się zidentyfikować tej dziwnej rośliny dlatego zwracam się z prośbą do forumowiczów.

Jak dla mnie to zaślaz pospolity (Abutilon theophrasti)
Jest to kolejny gatunek inwazyjny sprawiający niemałe kłopoty na Śląsku, ale zapewne jest kwestią czasu jego rozprzestrzenienie się na pozostałe regiony kraju. Tu możesz przeczytać o nim więcej:
http://www.progress.plantprotection.pl/pliki/2008/48-2-09.pdf
Powrót do góry
pk202
Większy chwast

PostWysłany: Nie Wrz 02, 2012 19:40    Temat postu: Re: Dziwna roślina na kompostowniku. Odpowiedz z cytatem

niccolai napisał:

Jak dla mnie to zaślaz pospolity (Abutilon theophrasti)
Jest to kolejny gatunek inwazyjny sprawiający niemałe kłopoty na Śląsku, ale zapewne jest kwestią czasu jego rozprzestrzenienie się na pozostałe regiony kraju.

Dziękuje za informacje. Tak to dokładnie ta roślina, z artykułu zamieszczonego w Twojej odpowiedzi wyczytałem, że występowanie tego gatunku potwierdzono na terenie 7 miejscowości na Dolnym Śląsku. Widać roślina rzeczywiście szybko się rozprzestrzenia ponieważ moja działka na której owa roślina wyrosła znajduje się jakieś 40 km od Warszawy Smile
Powrót do góry
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Nie Wrz 02, 2012 20:07    Temat postu: Re: Dziwna roślina na kompostowniku. Odpowiedz z cytatem

pk202 napisał:
Tak to dokładnie ta roślina, z artykułu zamieszczonego w Twojej odpowiedzi wyczytałem, że występowanie tego gatunku potwierdzono na terenie 7 miejscowości na Dolnym Śląsku. Widać roślina rzeczywiście szybko się rozprzestrzenia ponieważ moja działka na której owa roślina wyrosła znajduje się jakieś 40 km od Warszawy Smile

A zatem, jako sozolog, proponuję brutalne rozwiązanie - "wyrwanie chwasta" - jest to gatunek obcy naszej florze i moze stanowić zagrożenie dla rodzimych gatunków, dlatego warto ograniczac jego ekspansje na nowe tereny (choć obawiam się, ze na niewiele sie to zda)Wink O takich gatunkach (inwazyjnych) możesz poczytać więcej np. tu:
http://www.iop.krakow.pl/ias/Gatunek.aspx?spID=533
Powrót do góry
administrator
Storczyk

PostWysłany: Nie Wrz 02, 2012 22:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Potwierdzam.

Roślinę należy szybko wykopać i spalić, zanim opanuje cały ogródek :)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
lukaszbyczek123
Roślina uprawna rzadka

PostWysłany: Pon Wrz 03, 2012 19:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też niedawno udało mi się znaleźć Abutilon theophrasti. Na początku nie miałem pojęcia co to może być, wiedziałem tylko do jakiej rodziny należy... Zachwyciła mnie miękkość jej Razz Niestety jest ekspansywna... Moje stanowisko jest w środkowej Wielkopolsce. Mam nadzieję, że udało mi się ją zniszczyć Evil or Very Mad i nie wyrośnie za rok
Powrót do góry
niccolai
Storczyk

PostWysłany: Wto Wrz 04, 2012 07:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lukaszbyczek123 napisał:
Też niedawno udało mi się znaleźć Abutilon theophrasti. [...]Moje stanowisko jest w środkowej Wielkopolsce. Mam nadzieję, że udało mi się ją zniszczyć Evil or Very Mad i nie wyrośnie za rok

A więc potwierdzają się informacje o szybkim rozprzestrzenianiu się tej rośliny - niestety obawiam się, że to kolejny gatunek, z którym musimy "nauczyć się żyć" , gdyż na powstrzymanie jego ekspansji może być już trochę za późno - potrzebne byłyby działania zakrojone na szeroką skalę, aby przyniosły wymierne efekty. Jest to roślina użytkowa więc tym łatwiej rozprzestrzenia się za sprawą człowieka - oby nie przysporzyła nam podobnych problemów co np. osławiony barszcz sosnowskiego, który także miał "cudownie" rozwiązać problemy hodowców bydła - a efekt jest wszystkim znany! Na szczęście zaślaz nie jest niebezpieczny dla zdrowia - jest wręcz rośliną leczniczą Wink
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Wto Wrz 04, 2012 07:23    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: