Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna FORUM BOTANICZNE
Dla tych, którzy lubią zielone

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Storczyki
Idź do strony 1, 2, 3  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Galeria
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
administrator
Storczyk

PostWysłany: Czw Kwi 15, 2010 10:56    Temat postu: Storczyki Odpowiedz z cytatem

Storczykowatymi interesuję się od 2 lat. W Polsce nie występuje zbyt wiele ich rodzajów. Zupełnie nie przypominają tych "storczyków", które znajdują się na parapetach w wielu mieszkaniach. O biologii tej rodziny można pisać wiele. Należą do jednoliściennych, w przewadze są roślinami kłączowymi, zapylanymi przez owady. Wiele gatunków polega na współpracy z grzybami, są również storczyki zupełnie bezzieleniowe. Niektóre kwitną krótko (1-2 tygodnie), dlatego badania nad nimi są utrudnione. Ze względu na swoją rzadkość i walory ozdobne (m.in. obuwika pospolitego), lokalizacja stanowisk niektórych storczyków powinna pozostać tajemnicą. Wszystkie gatunki storczyków są w Polsce objęte ścisłą ochroną gatunkową.

Wszystkie zdjęcia są - oczywiście - moje.

1. buławnik wielkokwiatowy Cephalanthera damasonium
2. buławnik mieczolistny Cephalanthera longifolia
3. żłobik koralowy Corallorhiza trifida
4. obuwik pospolity Cypripedium calceolus
5. kukułka Fuchsa Dactylorhiza fuchsii
6. kukułka pospolita Dactylorhiza majalis
7. kruszczyk rdzawoczerwony Epipactis atrorubens
8. kruszczyk błotny Epipactis palustris
9. gółka długoostrogowa Gymnadenia conopsea
10. gnieźnik leśny Neottia nidus-avis
11. storczyk męski Orchis mascula
12. podkolan biały Platanthera bifolia

1. 2. 3.

4. 5. 6.

7. 8. 9.

10. 11. 12.

Ostatnio zmieniony przez administrator dnia Czw Maj 19, 2011 12:52, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Reklama

Wysłany: Czw Kwi 15, 2010 10:56    Temat postu:

Powrót do góry
Wilamia
Roślina lecznicza

PostWysłany: Czw Kwi 15, 2010 13:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

piękne storczyki... ładniejsze niż te sklepowe :]
Karolina
Storczyk

PostWysłany: Czw Sie 26, 2010 13:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kruszczyk szerokolistny Epipactis helleborine

adamian
Storczyk

PostWysłany: Nie Paź 17, 2010 11:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dactylorhiza majalis

Zdjęcie z jednej z ostatnich łąk w mojej okolicy gdzie jeszcze rosną.

[/quote]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
administrator
Storczyk

PostWysłany: Nie Paź 17, 2010 17:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Storcycki są naprawdę ładne. Zawsze zatrzymuję się, aby na nie popatrzeć...
Powrót do góry
Karolina
Storczyk

PostWysłany: Wto Paź 19, 2010 15:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dorzucam Dactylorhiza majalis z mojej okolicy. Chociaż podmokłych łąk jest dużo ten gatunek nie występuje licznie.

1. 2.
administrator
Storczyk

PostWysłany: Pią Maj 20, 2011 22:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze raz Cypripedium calceolus, wraz z pająkiem kwietnikiem.

1. [/i]
Powrót do góry
Karolina
Storczyk

PostWysłany: Pią Maj 20, 2011 22:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Świetne! Ten obuwik z pająkiem jest jak torcik z wisienką :)
Karolina
Storczyk

PostWysłany: Pon Maj 23, 2011 18:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Listera jajowata Listera ovata

iwonapro
Roślina pospolita

PostWysłany: Sro Cze 01, 2011 10:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też dodam zdjęcia storczyków, choć nie wiem jakich Smile

Beskid Żywiecki

Gorce - czy to podkolan biały?

Też Gorce

Kukułka plamista Question

I jeszcze Szkocja:

... i Bułgaria:

znalazłam podobne - ciemnogłów wąskolistny, tylko że ten jest taki spiczasty...

Powrót do góry
adlena
Większy chwast

PostWysłany: Pon Cze 24, 2013 13:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ładne storczyki, kocham je
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Sob Gru 06, 2014 22:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ponieważ ten post jest moim dwusetnym, więc wprowadza mnie automatycznie w zacne grono forumowiczów w randze storczyka. Pomyślałem, że zdjęcia spotkanych przeze mnie storczyków będą odpowiednią oprawą tej uroczystej dla mnie chwili. Przypominają mi się początki mego pobytu na forum, nieumiejętność zamieszczania zdjęć i troska o to, by nie było wreszcie w mojej randze "chwasta". O ile za "chwasta" nigdy się nie uważałem, to za "storczyka" również nie. Zbyt mała wiedza. Proponowałem nawet adminowi i moderatorowi (Karolinie) żeby zmienić regulamin i dodać nadawaną automatycznie po 200 poście rangę "prawie storczyk", a dla forumowiczów aspirujących do rangi "storczyka" wprowadzić jakiś łatwy egzamin (byłbym pierwszym zdającym). Karolina nie mogła się już doczekać na nowy post (prezencik na Św. Mikołaja) i poleciła napisać ten 200-ny. Moderatora trzeba słuchać, więc zaczynam.

Najpierw pokażę storczyki rosnące w promieniu kilkudziesięciu i kilkuset metrów od mojego mieszkania.
Przed balkonem jest trochę zieleni a za siatką dawniej było pole. Nie było uprawiane, więc przez ćwierć wieku zarosło laskiem. Są tam głównie brzozy, topole osiki, sosny i jesiony, ale zdarzają się też wierzby, dęby, lipy, dzikie czereśnie i głogi. Pod nimi rosną już następne gatunki - trafiają się klony, jabłoń, buk i wiele gatunków krzewów tworzących gąszcz ciężki do przebycia. Fragment lasku jest wilgotny i tam zauważyłem kiedyś ze zdumieniem takie rośliny:

Według mnie jest to Listera jajowata Listera ovata której dotąd nigdzie nie spotkałem, chociaż podobno nie jest rzadkim storczykiem.

Wśród ozdobnych krzewów, około 100 m od budynku w którym mieszkam znalazłem parę lat temu małego kruszczyka. W zeszłym roku była tu straszna susza, i już w tym roku nie pokazał się. Za to w starym lesie kilkaset metrów dalej ze zdziwieniem znalazłem w tym roku wielkiego, potrójnego kruszczyka szerokolistnego Epipactis helleborine. Very Happy

Na drugim zdjęciu widać jego torebki napęczniałe od nasion. Może tamten mały kruszczyk blisko domu był potomkiem tego dużego?

Dwa lata temu syn powiedział mi, że spotkał w sosnowym lesie jakieś dziwne roślinki. Zaznaczył jak tam trafić. Zrobiłem sobie rowerową wycieczkę i okazało się, że są to jakieś małe roślinki o płożącym kłączu. Niektóre egzemplarze miały plamiaste liście:

W żadnym z atlasów nie umiałem znaleźć tej rośliny. To mnie pchnęło do szukania pomocy na tym forum. Gdy admin napisał mi, że to storczyki nie chciałem wierzyć. Tylko ich maleńkie, podłużne nasionka kojarzyły mi się ze storczykami. Po początkowym zamieszaniu roślinka została w końcu oznaczona przez niccolai jako dosyć rzadka tajęża jednostronna Goodyera repens. Nie miałem dobrego zdjęcia jej plamiastego egzemplarza, więc postanowiłem dotrzeć tam jeszcze raz, aby zrobić dobre zdjęcia. Dowiedziałem się, że była w tym lesie robiona wycinka drzew. Ucieszyłem się myśląc, że tajęże, gdy dostaną więcej słońca, to będą ładnie kwitły. Niestety, zeszłoroczna straszna susza połączona ze zwiększonym prześwietleniem lasu spowodowała, że teraz rośnie tam łanowo pszeniec Melampyrum, a tajęży nie znalazłem już ani jednej. Crying or Very sad

Parę lat temu dowiedziałem się o wycince lasu pod inwestycję drogową na obrzeżu mojego miasta. Pojechałem tam i zobaczyłem w pasie projektowanej drogi piękne storczyki:

To kukułka szerokolistna Dactylorhiza majalis. Po kliknięciu na miniaturkę zdjęcia widać piękne plamiaste liście. Na lewym zdjęciu, u dołu kwiatostanu (gdzie kwiaty kwitły wcześniej), są już napęczniałe od drobniutkich nasion torebki - kwiaty zostały jak widać zapylone.

W zeszłym roku rozmawiałem z ekologiem. Dowiedziałem się, że po drugiej stronie miasta rośnie w lesie sporo podkolanów Platanthera.
Pojechałem tam. W dębowym lesie, wśród konwalii, podkolany faktycznie rozmnożyły się dość licznie:

U kwiatów podkolanu widać charakterystycznie, spiralnie skręcone zalążnie (zjawisko resupinacji). Skręcenie o 180 stopni sprawia, że warżka skierowana jest do dołu. U niektórych kwiatów doskonale widać imponującej długości ostrogę. Kwiaty storczyków przystosowane są do zapylania przez zwierzęta (tzw. zoogamia). Patrząc na wprost wydaje się, jakby kwiat pokazywał nam język. Ten wywalony język to wspomniana wcześniej warżka, która jest "lądowiskiem" dla owada zapylającego roślinę. Na zbliżeniu kwiatu widoczne są też dwie pomarańczowe jakby "przyssawki" (nie znam fachowej nazwy). Każda połączona jest z prześwitującą na pomarańczowo, buławkowatego kształtu tzw. pyłkowiną. Gdy owad stara się wyssać nektar z ostrogi, "przyssawki" przyczepiają się do niego. Gdy po uczcie wycofuje się do tyłu, ma już na sobie parę pyłkowin przypominających czułki. Pyłkowiny to sklejone ze sobą ziarna pyłku, którymi owad nawet wiele dni później może zapylić kwiaty podkolanów rosnące w całkiem innej okolicy.

Oprócz storczyków pokazanych na zdjęciach widziałem jeszcze inne, ale jednego niechcący rozdeptałem Embarassed (nie śmiejcie się, to było na terenie tak grząskim, że całą uwagę skupiłem na tym, żeby się nie zapaść); drugiego storczyka (biało kwitnąca jakby kukułka szerokolistna?) zniszczono przy budowie chodnika. Następne nie pokazane storczyki rosły na ogromnych łąkach. Pojechałem w lecie żeby je sfotografować, ale nie umiałem do nich trafić. Za pół roku znowu pojadę, jeśli je znajdę, to wstawię zdjęcia.

Ostatnio zmieniony przez Janusz B dnia Nie Mar 11, 2018 08:36, w całości zmieniany 9 razy
Powrót do góry
Karolina
Storczyk

PostWysłany: Nie Gru 07, 2014 08:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ładne okazy :)
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Sob Gru 20, 2014 22:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A które z tych ładnych okazów najładniejsze?
Powrót do góry
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Sob Lip 18, 2015 21:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

administrator napisał:
Storcycki są naprawdę ładne. Zawsze zatrzymuję się, aby na nie popatrzeć...

Storcycki? Może na storczykowej łące trafiły się Adminowi jakieś naturystki?
Chyba muszę poprosić o namiary Laughing

Obiecywałem, że jeszcze pojadę odnaleźć storczyki, które widziałem na terenie wielkich łąk. Za trzecim razem udało się. Wprawdzie większość kończyła już kwitnienie a część nawet już się rozsiewała, ale jeden jeszcze kwitł. Smile
Trochę mikry w porównaniu z sąsiadami, ale i tak ładny:

Nie jestem pewien gatunku, ale chyba z rodzaju Dactylorhiza sp.

Ostatnio zmieniony przez Janusz B dnia Nie Mar 11, 2018 08:40, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Sob Lip 18, 2015 21:54    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Galeria Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3
Skocz do: