Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna FORUM BOTANICZNE
Dla tych, którzy lubią zielone

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rośliny inwazyjne
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Galeria
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
iwonapro
Roślina pospolita

PostWysłany: Nie Sie 29, 2010 22:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z powyższego wnioskuję, że miejscy ogrodnicy to ci sami fachowcy, którzy przycinają drzewa przy samej ziemi
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Nie Sie 29, 2010 22:44    Temat postu:

Powrót do góry
administrator
Storczyk

PostWysłany: Wto Sie 31, 2010 10:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W ostatnich latach coraz częściej pojawia się trzeci z gatunków rodzaju Solidago, nawłoć wąskolistna Solidago graminifolia. Najwięcej stanowisk znajduje się na Opolszczyźnie, kilka na Dolnym Śląsku, wokół Szczecina zero...

1. Pokrój rośliny (koszyczki układają się na kształt małych baldachów, nie wiech - jak u S. gigantea i S. canadensis).
2. Płat ugoru zajęty przez Solidago graminifolia.

1. 2.

Ładne, prawda? :D

Ostatnio zmieniony przez administrator dnia Wto Sie 31, 2010 20:07, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Karolina
Storczyk

PostWysłany: Wto Sie 31, 2010 19:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo ładne Very Happy

Ciekawe kiedy dotrze na północ....
Karolina
Storczyk

PostWysłany: Wto Wrz 21, 2010 10:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Owoce kolczurki klapowanej Echinocystis lobata dyndające na siatce: [dynda, to wiesz co... ]

adamian
Storczyk

PostWysłany: Czw Paź 28, 2010 17:25    Temat postu: Smotrawa okazała Odpowiedz z cytatem

Smotrawa okazała. Kwitnąca kępa z mojego ogrodu z nasion roślin rosnących nad strumieniem w okolicach Piechowic.

Powrót do góry
administrator
Storczyk

PostWysłany: Czw Paź 28, 2010 21:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobrze, że nie odwrotnie, tj. "Kwitnąca kępa nad strumieniem z nasion z mojego ogrodu" :D

Ciekawy gatunek, swoją drogą. Wg. checklisty Mirka status w Polsce niepewny, wydaje się być antropofitem. Od dawna uprawiana i zdziczała. Moim zdaniem nie jest NAPRAWDĘ inwazyjna. Miejscami ekspansywna, ale jaki gatunek nie jest... :) Dałbym ją na "Szarą Listę".

Telekia speciosa nad górskimi strumieniami jest częsta. Widziałem ją w Karpaczu, tam wciąż jest uprawiana jako gatunek ozdobny i wydostaje się na tereny nadrzeczne.
Powrót do góry
administrator
Storczyk

PostWysłany: Sro Gru 15, 2010 08:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Barszcz Sosnowskiego ma wiele zastosowań w życiu człowieka. Bywa sadzony jako niebezpieczny żywopłot (ja zrezygnowałem z przejścia:), a jego liście mogą chronić przed silnym słońcem...

1. 2.
Powrót do góry
Karolina
Storczyk

PostWysłany: Sro Gru 15, 2010 09:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na drugim zdjęciu jaka sielanka :D Jestem pod wrażeniem! :)
administrator
Storczyk

PostWysłany: Sro Lip 20, 2011 18:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wrzucam nowe fotki barszczu:
1. A kuku!
2. Podejdź no do płota!
3. Jak feniks z kostki brukowej...
Powrót do góry
Karolina
Storczyk

PostWysłany: Sro Lip 20, 2011 19:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

administrator napisał:
1. A kuku!

Świetne! :) a ku ku!....

Barszczy wyrastających z przestrzeni miedzy kostką brukową jeszcze nigdy nie widziałam. Na razie są małe, ale gdy urosną to rozwalą wszystko i opanują miasto! Zdjęcia robiłeś we Wrocławiu? W Szczecinie pomiędzy płytami chodnikowymi rośnie głównie Poa annua....
administrator
Storczyk

PostWysłany: Sro Lip 20, 2011 21:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja też pierwszy raz zobaczyłem takie cuda. Rdestowce i nawłocie między kostkami już widziałem, dziś do grupy dołącza barszcz.

Zdjęcia zrobiłem tuż za granicami administracyjnymi Wrocławia. Szkoda, że takich atrakcji nie ma w Rynku...
Powrót do góry
Karolina
Storczyk

PostWysłany: Czw Lip 21, 2011 00:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A więc to tak... Barszcze atakują miasto z zewnątrz. Wykorzystując każdą szczelinę, niepostrzeżenie opanowują kolejne obszary. Są niepozorne - małe, przyżółcone liście nie wyglądają groźnie, można by pomyśleć "aj tam aj tam to podagrycznik, wszędzie go pełno". W rzeczywistości to zwiadowcy, podążają do barszczy rosnących w mieście. Tamte są duże i zdrowe! Wrocławianie lubią barszcze, to takie piękne rośliny ;) To będzie obiecująca współpraca, może zaowocuje jakąś krzyżówką?
Jednak jest w mieście ktoś, kto dobrze zna sprytne barszcze. Tylko on jeden nie boi się parzących najeźdźców i nie da się zwieść ich podstępom. Nic nie ujdzie jego wzrokowi - ani próba ukrycia się za betonowym płotem, ani podchody w szczelinach betonowych płyt.
Niecny plan barszczy został zdemaskowany!
mariusz
Roślina uprawna pospolita

PostWysłany: Wto Wrz 10, 2013 11:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie można zapomnieć o gatunkach inwazyjnych w lasach, jest taki jeden dobrze mi znany gość który w polskich lasach czuje się bardzo dobrze, a nie powinno go tam być - Dąb czerwony Quercus rubra.

Powrót do góry
mariusz
Roślina uprawna pospolita

PostWysłany: Wto Wrz 10, 2013 11:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

---
Powrót do góry
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Wto Wrz 10, 2013 18:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o dąb czerwony, to według mnie zależy w jakim lesie rośnie. Widziałem już mały lasek złożony wyłącznie z tego gatunku rosnący wśród pól. Pola były orane, więc nie miał się gdzie rozprzestrzeniać. Tam mnie osobiście nie raziła jego obecność. Trochę dalej rósł następny chłopski lasek tym razem lity sosnowy, sadzony w równych rządkach. Okolica niezbyt ładna, więc tego typu "plantacje" mimo że nie są urodziwe, nie psują krajobrazu, bo i tak krajobraz jest byle jaki. Są jednak i takie miejsca, gdzie dąb czerwony stanowi dysonans, jest jak fałszywy ton w utworze muzycznym. W polskim krajobrazie taka czysto ruda jesienią plama jest nienaturalna. Klony mają jesienią liście różnych kolorów - zieleń miesza się z kolorem żółtym, brązem a nawet czerwienią. Jedynie buki mogą być podobnego koloru, ale mają jeszcze liście żółte i brązowe. Mój ojciec, który był leśnikiem, zwalczał różne egzoty, gdy były sadzone w miejscach cennych krajobrazowo. Kiedyś był na kontroli w regionie świętokrzyskim. Przy gajówce zobaczył posadzone kasztanowce. W miejskim parku mu nie przeszkadzały, ale tam kazał je wyciąć, a cieńsze osobiście połamał. Była z tego cała awantura. Ja wtedy ojca nie rozumiałem. Ale w zeszłym roku widziałem kilka dębów czerwonych idąc szlakiem z okolic Wąchocka do źródełka Langiewicza. Tam w świętokrzyskiej przyrodzie były dysonansem. Jeśli razi nas jakiś obcy, ekspansywny gatunek, można zgłaszać swoje zastrzeżenia do właściciela terenu. Ja na przykład zamierzam interweniować w sprawie barszczu rozpanoszonego w okolicy w której kiedyś mieszkałem. Na razie zwalczam go już drugi rok bezinteresownie, prywatnie. Do gminy jeszcze się nie zwracałem, bo trochę mi głupio, że nie wiem który to gatunek barszczu.

Ostatnio zmieniony przez Janusz B dnia Sro Wrz 11, 2013 21:12, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Wto Wrz 10, 2013 18:29    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Galeria Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3
Skocz do: