Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna FORUM BOTANICZNE
Dla tych, którzy lubią zielone

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rośliny inwazyjne
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Galeria
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Karolina
Storczyk

PostWysłany: Sro Wrz 11, 2013 10:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dąb czerwony podobnie jak czeremcha amerykańska jest gatunkiem dawniej celowo wprowadzonym w leśne drzewostany.
Reklama

Wysłany: Sro Wrz 11, 2013 10:22    Temat postu:

Powrót do góry
mariusz
Roślina uprawna pospolita

PostWysłany: Sro Wrz 11, 2013 12:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To prawda, sadzono je specjalnie gdyż rosną szybciej niż nasze rodzime dęby jak bezszypułkowy i szypułkowy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Sro Wrz 11, 2013 21:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Blisko mojego domu też jest fragment lasu obsadzonego wyłącznie dębem czerwonym. I muszę przyznać, że konkurencję z nim przegrywa wiele naszych rodzimych gatunków. Jest takie miejsce w okolicy wspomnianej dębiny, że tylko on tam zaczyna panować. Rodzime dęby połamała okiść, jodełki podkradli złodzieje. Posadziłem w pobliżu kilka klonów zwyczajnych przesadzonych z mojej działki. Może one skutecznie zaczną konkurować z tymi "czerwonymi najeźdźcami" z Ameryki. Do tej pory w tym miejscu lasu było kilka gatunków, ale klonów brakowało. A są one też mocno ekspansywne w niektórych stanach USA. W małej książeczce Alfreda hrabiego Łosia pt. "Podręcznik dla właścicieli małych lasów" Kraków 1882 (biały kruk!), którą mam chyba po dziadku leśniku autor tak napisał o klonie zwyczajnym: "Sadzenie bardzo łatwe, lecz uda się jedynie gdzie mu ziemia sprzyja, tam raz posiany albo posadzony, jeżeli tylko bydłem nie spasiony, jest prawie nie do wytępienia; mnoży się w różne sposoby, opuszcza się z pnia i z korzenia." I na to liczę. Jeśli tych kilka pierwszych będzie dobrze rosło, to przywiozę więcej, na działce zostawiłem trochę najładniejszych, prostych, bo były zbyt ładne żeby je wyrywać (głuszą mi wiśnie). I może będą skutecznie konkurować z siewkami dęba czerwonego. W końcu okolice mego domu są piękne i warto je ochronić przed "rudą zarazą".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mariusz
Roślina uprawna pospolita

PostWysłany: Sro Wrz 11, 2013 22:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W moim mieście w Parku Miejskim jest cała aleja dębów czerwonych, są to już dosyć stare drzewa, niektóre o rozmiarach pomnikowych. Bardzo dużo siewek z tego powstaje w parku, ale firma zajmująca się utrzymywaniem porządku w parku, na zlecenie Urzędu Miejskiego usuwa młode osobniki tego dębu. Myślę że jakby tego nie robili to za jakiś czas mielibyśmy Park Dębów Czerwonych...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Janusz B
Storczyk

PostWysłany: Czw Wrz 12, 2013 06:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na pewno tak by było. Ja na działce mam aleję prowadzącą do mojej letniej "rezydencji" a w rzeczywistości bardzo skromnej chałupki. W alei rosną 2 dęby czerwone. Ostatnio gdy koło nich przejeżdżałem, to samosiewki aż szurały o podłogę. Muszę je powyrywać.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Czw Wrz 12, 2013 06:16    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM BOTANICZNE Strona Główna -> Galeria Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3
Skocz do: